Meme Kanseri Sonrası Yeniden Meme Oluşturulması

Meme Kanseri Sonrası Yeniden Meme Oluşturulması

Meme Kanseri Sonrası Yeniden Meme Oluşturulması

Bizi Takip Et


Meme kanseri ya da başka bir hastalık nedeniyle memenin alınmasının ardından, yeniden bir meme oluşturmak amacıyla yapılan ameliyata meme rekonstrüksiyonu denir.

Meme kanserleri hastaların, hastalıkları ileri evre değilse, meme alınırken aynı ameliyatta yeniden meme oluşturulması yapılabilir. Böylece, hasta ameliyattan çıktığında yine bir memeye sahip olmakta ve memesiz olmanın vereceği psikolojik sorunlardan kurtulmaktadır. Eğer kanser ileri evre ise, o zaman hastanın kanserden tamamen kurtulması beklenir ve tedavisi tamamlandıktan sonra bu ameliyat yapılır.

AMELİYATTAN MEME İLE ÇIKMAK!

Deri kanserinden sonraki en sık kanser, meme kanseridir. Dünyada her yıl yaklaşık bir milyon insan meme kanserine yakalanmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi, bu hastalıkta da moral ve psikoloji çok önemlidir. Yapılan araştırmalar, kansere yakalanan hastalarda moral bozukluğunun, hastalığın daha hızlı seyretmesine, nükslere ve tedavinin başarısız olmasına yol açtığını göstermektedir. Dolayısıyla, meme kanseri ameliyatı olan kadınların, memelerinin olmamasının onlarda yaptığı psikolojik bozukluğu düzeltmek için yeniden meme oluşturma ameliyatı gerekmektedir. Bu ameliyat, meme kanseri ameliyatı ile birlikte eş zamanlı da yapılabilir. Böylece hasta meme kanseri ameliyatına girdiğinde ameliyattan memesiz çıkmak yerine, yeni meme ile birlikte çıkmaktadır.

Meme onarımları artık tüm dünyada meme kanseri tedavisinin bir parçası olarak kabul edilmektedir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) 2010 yılında aldığı bir kararla, tüm meme kanseri hastalarının tedavi sırasında meme onarımı yöntemleri konusunda bilgilendirilmelerini zorunlu kılmıştır. Meme kanseri hastaları bu konuda doktorlarından ayrıntılı bilgi talep etmelidirler.

Yrd. Doç. Dr. Süleyman Taş

Yrd. Doç. Dr. Süleyman Taş

YENİDEN MEME OLUŞTURMA TEKNİKLERİ

Yeniden meme oluşturmak için birçok teknik mevcuttur. Bunları, kişinin kendi vücudundan alınan bir doku (otolog) ile yapılan ve protez ile yapılanlar diye ikiye ayırmak mümkündür. Hangi tekniğin seçileceği hastaya göre belirlenir. Örneğin karın bölgesinde sarkması olan hastaların, bu sarkık deri ve yağ dokuları alınarak şekillendirilir ve mikrocerrahi teknikleri ile meme bölgesine taşınır. Böylece hasta hem karın germe ameliyatı olarak bu bölgedeki sarkıklarından kurtulur, hem de alınan memesinin yerine yenisi yapılmış olur. Ya da kanser nedeniyle alınan meme bölgesinde, modifiye mastektomi/skin sparining mastectomi denilen ameliyat ile yeteri kadar meme dokusu bırakıldıysa meme protezi ile yeniden meme oluşturulur. Diğer teknikler de şu şekilde sıralanabilir:

. Sırttan alınan kas ve deri ile meme oluşturulması

. Expander denilen doku genişleticileri ve protezler ile meme oluşturulması

. Yağ enjeksiyonları ile meme oluşturulması

. Kalçadan alınan kas ve deri ile mikrocerrahi ile meme oluşturulması,

. Karın bölgesinden mikrocerrahiye gerek kalmadan alınan deri ve yağ dokusunun transferi ile meme oluşturulmasıdır.

 

Yrd. Doç. Dr. Süleyman Taş  (Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı)

Medical Park Hastaneler Grubu

www.suleymantas.com.tr


İçeriği Paylaşın