Menopoz Döneminde Güzellik Endişelerinizi Yok Edecek Öneriler!

Hormonal sivilcelerden saç dökülmesine kadar tüm menopoz belirtilerine karşı alabileceğiniz önlemleri sizler için derledik.

Menopoz Döneminde Güzellik Endişelerinizi Yok Edecek Öneriler!

Bizi Takip Et


Kırışıklıklar, kuru cilt, göz altı torbaları, uykusuzluk, ağlama isteği, sinir ve gerginlik .... Menopozun bu belirtilerinden  birkaç tanesi veya tümü size uyuyor olabilir. Ne yazık ki birçok kadın menopoz döneminde kendini daha depresif hissedebiliyor, bu dönemin kalıcı olduğunu düşünüyor ancak bu kesinlikle doğru değil.  Ergenlik kadar önemli bir yaşam evresi olan menopozun bir geçiş dönemi olduğunu unutmamalısınız.

Menopoz, kadınları fiziksel ve zihinsel olarak birçok yönden etkileyen 'kadın' hormonu olan östrojende bir düşüş olarak kendini gösterir. Aynı zamanda, androjenler (testosteron gibi erkek cinsiyet hormonları) düşen östrojen, deri ve saçın dökülmesine neden olmaktadır. Ama bunlar için üzülmeye gerek yok çünkü piyasada gelişen bir dizi ürün bulunuyor.

İşte bilmeniz gereken menopoz güzellik ipuçları....

MENOPOZ CİLT BAKIMI

Menopoz sırasında, cilt hidrasyonunun önemli bir parçası olan hyaluronik asitte önemli bir kayıp olur. Cildimizdeki seramidler gibi cilt bariyerini kapatan bazı yağları da kaybederiz. Bunlar, cilt bariyerinin “tuğlalarını” çevreleyen çimento görevi görür. Bu yağları kaybettiğimizde cilt daha kuru hale gelir ve su tutma yeteneği azalır. Bu çifte dehidrasyon darbesine karşı koymak için, nemlendirme etkisini artırmaya yardımcı olmak için hafif nemli cilde hyaluronik asit içeren ürünler uygulayabilir, ardından cilt bariyerini desteklemek için zengin bir kremle destekleyebilirsiniz.

MENOPOZ AKNE VE SİVİLCEYİ TETİKLİYOR

Menopoz döneminde kuru cilt yaygın olmakla birlikte, tipik olarak sivilcelerde de artış olur. Menopozdaki sivilce ve aknenin nedeni çok faktörlüdür ve en büyük suçlu hormonal dengesizliklerdir. Menopozda androjen seviyeleri aynı kalırken östrojen seviyeleri düşer ve göreceli bir dengesizliğe neden olur.

Bunu stres ve uyku eksikliği ile birleştirdiğinizde cilt problemleri ikiye katlanır. Bazı kadınlarda yağ bazlı kozmetiklerle şiddetlenen sivilceler görülür. Salisilik asit temizleyici denemesi yardımcı olabilir, eğer işe yaramazsa hormonal tedaviyi değerlendirmek için bir dermatoloğa görünmek faydalı olabilir.

Şimdiye kadar, yaşlanma karşıtı markaların ana odak noktası kırışıklıklardı, ancak kırışıklık görünümlerinin doğrudan östrojendeki düşüşle bağlantılı olduğunu biliyor muydunuz? Çalışmalar, menopoz sırasında kolajenin %30'a kadarının kaybedilebileceğini öne sürmektedir.  Erken aşamalarda bu sadece daha görünür çizgiler anlamına gelse de, sonuçta yüzdeki yağlar aşağı doğru hareket etmeye başladığında sarkmaya neden olabilir.

KOLAJEN KULLANILMALI

Kolajeni uyarmak için çeşitli tedaviler uygulanabilir. Cildi aydınlatmak ve nemlendirmek için IPL (yoğun darbeli ışık), mikro iğneleme, hyaluronik asit ve C vitamini kullanılabilir. Topikaller açısından, 'retinoidler (A vitamini), yeni kolajen üretimini teşvik etmek ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirmek için bir seçenektir.

GÜNEŞ KREMİ KULLANIN

Menopozda cilt bariyeri zayıfladıkça cildin doğal koruma kapasitesi de azalır. Menopoz güzellik ipuçları arasında cildi güneşten korumak da yer almaktadır.

Güneş hasarının olduğu yerlerde pigmentasyon sorunları görülür. Hormonal değişiklikler ve kümülatif güneş hasarının kombinasyonu, melazma olarak bilinen cilt pigmentasyonunda artışa neden olur. Bundan dolayı, UV hasarına karşı koymak için, geniş spektrumlu güneş kremini C vitamini içeren formüllerle birleştirerek uygulayabilirsiniz. Bu melanin üretimini kolaylaştıran enzimleri bastırırken, cildinizi daha fazla hasara karşı korumaya yardımcı olur.

SAÇ BAKIMI

Tıpkı ciltler gibi, saçlar da menopoz döneminden olumsuz etkilenebilir. Saç, genellikle daha sıcak bir kafa ve yağlı veya terli bir deri nedenİyle kırılır ve dökülür. Doğru uzman tavsiyesi, iyi beslenme ve stres yönetimi ile  saç dökülmesi probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz.


İçeriği Paylaşın