5 Soru-5 Cevap ile Mide Balonu Yöntemi

Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Erenoğlu, mide balonu operasyonu ile ilgili en çok merak edilen 5 soruya yanıt verdi.

5 Soru-5 Cevap ile Mide Balonu Yöntemi

Bizi Takip Et


Mide balonu, obezite tedavisinde uzun yıllardır kullanılan etkili bir yöntem. Özellikle son dönemde oldukça sık uygulanan mide balonu yöntemi hakkında merak edilenleri Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Erenoğlu yanıtladı. 

MİDE BALONU UYGULAMASI NEDİR? 

"Mide balon uygulaması obez hastalarda ameliyata alternatif etkisi ve başarısı kanıtlanmış seçkin bir tedavi yöntemidir. Uygulanması kolay ve kısa süreli endoskopik bir işlemdir, ameliyat değildir. Bu yöntemle hastaların kilo vermesi amaçlanır.

MİDE BALONU UYGULAMASI NE KADAR SÜRER?

İşlem 20-25 dakika sürer ve hastanede kalış süresi ortalama 2 saattir. Bu işlem uygulanan hastalar aynı gün işine veya evine dönebilirler.

MİDE BALONU UYGULAMASI KİMLERE YAPILIR? 

Vücut kitle indeksi (VKİ) 30 ile 40 arasında olan hastalar bu işlem için uygun adaylardır.

BU YÖNTEMLE NE KADAR KİLO VERİLİR? 

Mide balonu uygulaması ile kilo veriminin esası; mideye yerleştirilen ortalama 500 cc hacme sahip içi sıvı dolu balon nedeniyle mide kapasitesinin azaltılmış olmasına dayanır. Hastaların büyük çoğunluğu 2-6 ay içinde fazla kilolarının yarısından fazlasını kaybederler.

BALON MİDEDE ÖMÜR BOYU KALIR MI? 

Mideye yerleştirilen balon genellikle 6 ayın sonunda kısa süreli endoskopik bir işlem ile çıkarılır. Endoskopik olarak mideye yerleştirilen balonlar olduğu gibi ağızdan yutularak yerleştirilen ve kendiliğinden eriyen balonlar da mevcuttur."


İçeriği Paylaşın