Minik Kalp Hastalarına Moral Ziyareti

Minik Kalp Hastalarına Moral Ziyareti

Minik Kalp Hastalarına Moral Ziyareti

Bizi Takip Et


Küçük yaşta kalp hastalığı ile boğuşan çocuklara genç oyuncu Sercan Badur kukla oynatarak moral verdi. Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Sercan Badur, kalp rahatsızlığı yüzünden çocukluklarını hastanede geçirmek zorunda kalan miniklerin yüzünü güldürdü.

Kalp Sağlığı Haftası için gönüllü olarak Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi’de tedavi gören çocuklar unutulmaz bir gün geçirdi. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı son sınıf öğrencisi Duygu Üzüm Arat ile birlikte genç yıldız Sercan Badur, miniklerin kalbimi . Arat ve Badur’un kukla oyununda mutluluktan coşan çocuklar, daha sonra tişörtlerine kalp desenleri çizdiler.

Dilek balonlarının uçurulduğu, yüzlerin renk renk boyandığı etkinlikte gönüllü olarak bulunmaktan çok büyük keyif aldığını belirten Sercan Badur, “Çocuklarla vakit geçirmeye, onları eğlendirmeye bayılıyorum. Bu buluşmayla çocuklarda görülen kalp hastalıklarına dikkat çekebildiysek ne mutlu bize” dedi.

HER 1000 ÇOCUKTAN 8’İ KALP HASTASI

Çocukların yüzde 8’inde görülen doğuştan kalp rahatsızlığı hakkında bilgi veren Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Abdurrahman Üner, “Bu sorunlar muayene ve ekokardiyografi sırasında tespit ediliyor. Bazı durumlarda ise kalp rahatsızlığı dudak, dil, ağız mukozası, el ve ayak parmaklarında morluk ile kendini belli ediyor. Doğuştan kalp hastalığı saptanan çocuklarda doktorlarının önerisi ile düzenli kontrolleri aksatmamak büyük önem taşıyor. Bu belirtileri taşıyan ya da aile fertlerinde doğumsal kalp hastalığı olan bebeklerin doğar doğmaz çocuk kardiyolojisi doktorunca muayene edilmesi ve ekokardiyografi yapılmasında büyük yarar var. Zira kalp hastalıklarında genetik faktörler 25 kat daha fazla. Ayrıca hamileyken şeker hastalığı geçiren anne bebeğini mutlaka çocuk kardiyolojisi uzmanına muayene ettirsin” diye konuştu.


İçeriği Paylaşın