MSD’ye Yeni CEO

MSD’ye Yeni CEO

MSD’ye Yeni CEO

Bizi Takip Et


18 yıldır MSD bünyesinde çalışan Kenneth C. Frazier, MSD’nin yeni CEO’su oldu. Önceki CEO Richard T. Clark,  Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürecek.

İlaç firması MSD`nin Yönetim Kurulu, şu anda başkanlık görevini sürdürmekte olan Kenneth C. Frazier’ı, 1 Ocak 2011’den itibaren yürürlükte olmak üzere CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçtiğini duyurdu.  Bu atamanın MSD tarafından uzun süre üzerinde düşünülmüş bir planlamanın sonucu olduğunu belirten ve 2005 yılından bu yana MSD CEO’su olarak görev yapan Richard T. Clark, “MSD’ nin Yönetim Kurulunun ve benim ortak fikrimiz, global sağlık sektörü yeni bir çağa girerken bu istisnai şirketi yönlendirecek doğru CEO’nun Kenneth C. Frazier olduğu yönündedir.” dedi.

Tüm dünyada ilaç sanayinin kullandığı önde gelen online haber, veri  ve  bilgi servisi Scrip tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Scrip Ödülleri’nde ‘2010 Yılın Yöneticisi’ seçilen Clark, kendisinin Yönetim Kurulu Başkanı olarak MSD’deki görevini devam ettireceğini söyledi.  Richard T. Clark, “Frazier, MSD’de geçirdiği 18 yılda atılan her adımımıza büyük katkılarda bulundu. Zekâsı, tutkusu ve sektöre ilişkin derin bilgisi ile MSD’ ye ve bilimsel yenilikçilikle yaşamları iyileştirme misyonumuza büyük yararlar sağlayacaktır” dedi.

Clark, “Frazier, daha önce görülmemiş değişiklikler ve inanılmaz fırsatlarla karşılaştığımız şu günlerde MSD’ nin başarılı olması için gerekli her özelliğe sahip yetenekli bir lider” diye konuştu.
CEO olarak atanması ile ilgili “MSD’ ye bu şekilde hizmet etmeyi bir ayrıcalık olarak görüyorum, bu fırsatın bana verilmesinden onur ve heyecan duyuyorum” diyen Kenneth C. Frazier, “Büyük bir değişim dönemine girecek olan bu sektörde, güçlü ve tecrübeli yönetici meslektaşlarımın oluşturduğu bir grupla birlikte çalışacağım için çok şanslıyım” değerlendirmesinde bulundu.

KENNETH C. FRAZİER KİMDİR?

Kenneth C. Frazier, Mayıs 2010’dan beri MSD’nin başkanlığını yapıyor. K. Frazier, MSD’nin üç ana bölümünü yönetti: Global İnsan Sağlığı, MSD’ nin ilaç ve aşı faaliyetleri; MSD Üretim Departmanı, MSD’ nin üretim ve tedarik departmanı; ve MSD Araştırma Laboratuarları, MSD’ nin araştırma organizasyonu. Başkan olarak atanmadan önce, Frazier 2007’den 2010’a kadar Global İnsan Sağlığı’nda İdari Başkan Yardımcısı ve Başkan olarak görev yaptı.
Frazier, MSD bünyesine 1992 yılında Astra Merck Grubu`nun başkan yardımcısı, genel danışmanı ve genel müdürü sıfatıyla dahil oldu. 1994 yılında halkla ilişkiler başkan yardımcılığı görevine atanmış, 1997 yılında ise ek olarak genel yönetim danışmanı yardımcılığı görevini de üstlenmiştir. Frazier 1999 yılı Ocak ayında başkan yardımcılığı ve genel danışman vekilliği görevine terfi ettirildi. Aralık 1999`da kıdemli başkan yardımcısı ve genel danışman oldu.

Bu pozisyonda, MSD’nin hukuki işleri ve halkla ilişkiler bölümlerinin ve The Merck Company Foundation’ın (Merck Vakfı) sorumluluğunu üstlendi.  2006 yılı Kasım ayında başkan vekili ve genel danışman görevlerine terfi ettirildi.  Frazier, Exxon Mobil Corporation, The Pennsylvania State University ve Philadelphia, PA’de Cornerstone Christian Academy’nin yönetim kurulunda yer almakta. Frazier aynı zamanda Dış İlişkiler Konseyi, Amerikan Hukuk Enstitüsü ve Amerikan Barosu Birliği üyesi.  Lisans eğitimini The Pennsylvania State University’de tamamladıktan sonra Harvard Hukuk Fakültesi`nden Hukuk Doktoru


İçeriği Paylaşın