Netaş, Yeni Nesil Sağlık Teknolojileri İçin AB’nin Health 5G Konsorsiyumuna Girdi

Netaş, Yeni Nesil Sağlık Teknolojileri İçin AB’nin Health 5G Konsorsiyumuna Girdi

Netaş, Yeni Nesil Sağlık Teknolojileri İçin AB’nin Health 5G Konsorsiyumuna Girdi

Bizi Takip Et


Netaş bulut teknolojileri, IoT ve dijital dönüşümündeki ve sağlık sektöründeki deneyimi ile AB’nin Health 5G konsorsiyumunda yerini aldı.

Sağlık sektöründe acil ve evde bakıma dair akıllı altyapı sistemleri geliştirmek üzere kurulan konsorsiyumda Netaş, sağlık hizmeti veren firmaların sensörlerinden gelen verileri bulutta toplayarak IoT platformu ION’da işleyip anlamlı hale getirecek. Netaş Ar-Ge Genel Müdür Vekili Bülent Kemal Mutlu, “Health 5G’ye katılarak AB’nin yeni nesil sağlık içerikleri araştırma konsorsiyumunun kurucuları arasında yer aldık” dedi.

800’ü aşkını Ar-Ge’de olmak üzere 2 binden fazla çalışanı ile Türkiye’yi geleceğin bilişim ve dijital dönüşüm dünyasına hazırlamaya devam eden Netaş, dünyanın pek çok ülkesinden 32 kuruluş tarafından oluşturulan Health 5G konsorsiyumunun da kurucuları arasında yer alıyor. Sağlık sektöründe acil ve evde bakıma dair akıllı altyapı sistemleri geliştirilen proje kapsamında Netaş, sağlık hizmeti veren firmaların sensörlerinden gelen verileri bulutta toplayarak IoT platformu ION’da işleyip anlamlı hale getirecek.

MUTLU: “BUGÜNE KADAR 5 ŞEHİR HASTANESİNİ “AKILLI TEKNOLOJİ” ALTYAPISINA KAVUŞTURDUK”

Health 5G projesinin 3 yıl süreceği bilgisini veren Netaş Ar-Ge Genel Müdür Vekili Bülent Kemal Mutlu, “bugüne kadar toplam 5 şehir hastanesinin akıllı altyapı hizmetlerini Netaş olarak sağladık. Bu alandaki liderliğimizi yer aldığımız uluslararası konsorsiyumlarda da ortaya koyuyoruz. Son olarak bulut teknolojileri, IoT, dijital dönüşüm ve sağlık sektöründeki deneyimimiz ile AB’nin Health 5G konsorsiyumunun kurucuları arasında yer aldık. Health 5G; sağlık sektöründe, acil ve evde bakıma odaklanılıyor. Netaş, projede diğer firmaların sensörlerinden gelen verilerin bulutta toplayarak IoT platformu ION’da işleyip anlamlı hale getirecek. Örneğin, risk grubundaki bir kişiye yerleştirilen giyilebilir sensörden hastanın kalp atışı ve lokasyonu ile ilgili bilgi takibi yapılacak.

Bir kalp krizi halinde nabızda anormallik fark edilip, ION üzerinden aciliyet tespit edilecek ve acil yardım ekiplerine haber verilecek. Sağlık sektörünün geleceğini kurgulayan projenin, 2021 yılına kadar devam etmesi öngörülüyor. Netaş olarak, teknoloji alanında yeni ufuklar açarak Türkiye’yi bölgenin yüksek teknoloji merkezi haline getirme hedefine doğru yürümeye devam edeceğiz.”


İçeriği Paylaşın