"Omicron Taşıyıcısı Hapşırdığında Virüsü 100 Kişiye Bulaştırabilir"

Omicron taşıyıcısının bir kez hapşırmasının virüsü aynı anda yaklaşık 100 kişiye bulaştırabileceğini belirten Rus doktor Vladimir Bolibok açıklamalarda bulundu.

"Omicron Taşıyıcısı Hapşırdığında Virüsü 100 Kişiye Bulaştırabilir"

Bizi Takip Et


Bağışıklık ve alerji uzmanı Vladimir Bolibok, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Omicron varyantı taşıyıcısının bir kez hapşırmasının virüsü aynı anda yaklaşık 100 kişiye bulaştırabileceğini dile getirdi. 

OMICRON KIZAMIĞI GERİDE BIRAKTI
Moskova 24 kanalına konuşan Bolibok, “Şimdiye kadar böyle bir bulaşıcılık görülmedi. Omicron bu konuda en bulaşıcı hastalık olarak kabul edilen kızamık hastaığını bile geride bıraktı” ifadelerini kullandı.
Virüsün havadaki damlacıklar yoluyla son derece hızlı bir şekilde yayıldığını belirten Bolibok, “Sadece konuşma, normal nefes alma ve esneme bile, içinde başka bir kişiyi enfekte etmeye yetecek kadar virüs bulunan tükürük ve mukus parçacıkları içeren aerosol salmak için yeterlidir. Taşıyıcı öksürür veya hapşırırsa, virüsü aynı anda yüz kişiye bulaştırabilir” diye konuştu.
Sputnik'te yer alan habere göre, doktor ayrıca Omicron’un özellikle çocuklar için tehlikeli olduğunu da sözlerine ekledi.

İçeriği Paylaşın