Omicron Varyantı Hızla Yayılıyor: Peki Sömestr Tatili Uzatılacak Mı?

Eğitim-öğretim yılı birinci dönemi bugün itibariyle sona erdi. Peki Sömestr Tatili Uzatılacak Mı?

Omicron Varyantı Hızla Yayılıyor: Peki Sömestr Tatili Uzatılacak Mı?

Bizi Takip Et


Eğitim-öğretim yılı birinci dönemi bugün itibariyle sona erdi. Yaklaşık 18 milyon öğrenci, bugün yarıyıl tatiline çıktı. 4 Şubat cuma günü sona erecek tatilin covid-19 nedeniyle uzayıp uzamayacağı ise merak konusu oldu.

Pandemi nedeniyle tatilinin uzayacağını tahmin etmediğini dile getiren Prof. Dr. Haydar Sur, pandemiyle mücadelede alınan önlemlere uymanın toplumsal bir sorumluluk olarak hissedilmesi gerektiğinin altını çizdi. Sur, aşılama nedeniyle insanlarda bir rehavet oluştuğunu belirterek bu durumun da yeni varyantın yayılmasında etkili olduğunu ifade etti.

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haydar Sur, Omicron varyantı ve aşılama sürecine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Hatırlatma aşılarının önemine işaret eden Prof. Dr. Haydar Sur, “Bir kere aşılanıp ondan sonra ömür boyu bağışıklık sağlayan bir aşı bulunmuş olsaydı elbette bugün yaşanan vaka artışı yaşanmayacaktı. Kişilerin bünyesine ve genetik faktörlerine göre bazı kişilerde 6 ayda bazılarında 1 yılda bazılarında 3 ayda aşının etkisi azalıyor.” dedi.

"REHAVETE KAPILMAK YENİ VARYANTIN YAYILMASINA NEDEN OLDU"

Uzun süren bir pandemi süreci nedeniyle mücadelede zaman zaman aksamaların yaşandığını belirten Prof. Dr. Haydar Sur, “İnsanlarda da bir bıkkınlık oluştu. Maske, mesafe, hijyen kurallarına pek uymama hali Avrupa’da da var. Bizde de görüyoruz. İnsanlar zaman zaman ‘Zaten ben aşılıyım, bir şey olmaz’ rehavetine kapılıyor. Böyle olunca yeni varyant kolaylıkla yayılma zemini buldu.” diye konuştu. Omicron varyantının özelliğiinin virüsün öbür türlerine göre çok daha hızlı bulaşabilme yeteneğine sahip olması olduğunu kaydeden Prof. Dr. Haydar Sur, "Hal böyle olunca bugünkü tablo ortaya çıkmış oluyor” ifadelerini kullandı.

TÜM DÜNYADA TOPLUMSAL DAYANIŞMA ÖN PLANA ÇIKARILMALI

Yeni varyantın etkilerinin tüm dünyada hissedildiğini belirten Prof. Dr. Haydar Sur, Amerikan hükümetinin Omicron varyantının yoğun olduğu bölgelere giriş-çıkış yasağını tamamen kaldırdığını belirterek, “Amerikalılar’ın bu konuyu özgürlük arenası haline getirebilmeleri insanı hayrete düşürüyor. Tüm dünyayı etkileyen salgın durumlarında toplumsal dayanışmanın ön plana çıkarılması gerekiyor. Amerikalılar bu şekilde düpedüz yanılgıdalar.”dedi. 

Prof. Dr. Haydar Sur, gelen haberlerden İngiltere’de de virüse yavaş yavaş grip muamelesi yapılmaya başlandığının anlaşıldığını belirterek Haziran ayına kadar birçok ülkenin de bu kararı alacağını tahmin ettiğini söyledi. Prof. Dr. Haydar Sur, yine de yeni bir varyant çıkması halinde virüsün eskisinden daha tehlikeli bir hale gelebileceğinin de unutulmaması gerektiğini vurguladı.

TOPLUCA BULUNAN YERLERDE KİŞİSEL ÖNLEM ŞART

Aşısız kişilerde PCR testi zorunluluğunun kaldırıldığını hatırlatan Prof. Dr. Haydar Sur, burada vatandaşların kendi önlemlerini almasının önemini vurguladı.

Prof. Dr. Haydar Sur, “Örneğin sinemalarda aralanmış, aralıklı oturma düzeni devam ediyor.  Bildiğim kadarıyla yarı kapasite ile konserlere, tiyatrolara, bale gösterilerine alıyorlar. Böylece şu var sayılıyor: İnsanlar buraya geldikleri zaman kendi önlemlerini alırlar. Zaten PCR testi, hastalığın latent dönemini yani uyuklama ve kendisini henüz dışa vurmadığı dönemleri pek tespit edemediği için herkes potansiyel olarak bu virüsü taşıyormuş gibi var sayılıyor. Burada bireysel önlemlerin alınması önemli. Burada seyirci kitlesinin tamamı kurallara riayet ederse aslında sorun olmaz. Sorun PCR testi yaptırmadan seyirciyi içeri almakta değil, seyircinin kurallara uyup uymamasında yoğunlaşıyor.” uyarısında bulundu.

"ÇOCUKLAR YETİŞKİNLERDEN DAHA İYİ KURALLARI YERİNE GETİRİYOR"

Pandemiyle mücadelede önlem almanın toplumsal bir sorumluluk alanı olduğunu ve bunun herkes tarafından farkına varılmasının önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Haydar Sur, “Bu kurallara uygun davranılması durumunda günlük hayatımızın tüm faaliyetlerini sürdürmekte bir sorun yok. Bazı kişiler okulların açık olmasını tartışmaya açmak istiyor. Bence okullar, kapanması planlanacak en son yerlerdir. Dikkat ettiyseniz okullarda fazla bir hastalık yayımı da belirtilmedi. Neden? Öğretmenlerimiz, müdürlerimiz, Milli Eğitim Bakanlığımız üzerinde hassasiyetle durdu. Velilerimiz de davranış kurallarına sahip çıktılar. Çocuklar yetişkinlerden daha iyi kuralları yerine getiriyorlar. Çocuklarımızın bu özelliğini görüp onları takdir etmemiz gerekiyor.” dedi. 

SÖMESTR TATİLİ UZAR MI?

Okulların sömestr tatiline gireceğini belirten Prof. Dr. Haydar Sur, pandemi nedeniyle tatilinin uzayacağını tahmin etmediğimi belirterek Üsküdar Üniversitesi Senatosu olarak Milli Eğitim Bakanlığının belirttiği kararlar ile hareket etme kararı aldıklarını söyledi.

"YÜZ YÜZE EĞİTİME AYNI KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ"

Bunun yanı sıra artan koranavirüs vaka sayıları nedeniyle tatilin uzatılabileceği iddialarına ilişkin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den son dakika açıklaması geldi.  

Yarıyıl tatilinin uzatılmasını gerektirecek bir durum söz konusu olmadığını söyleyen Özer, "7 Şubat’ta kaldığımız yerden yüz yüze eğitime aynı kararlılıkla devam edeceğiz" dedi.


İçeriği Paylaşın