Organ Bağışı ile Yepyeni Bir Hayat Hediye Edin

Organ Bağışı ile Yepyeni Bir Hayat Hediye Edin

Organ Bağışı ile Yepyeni Bir Hayat Hediye Edin

Bizi Takip Et


İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü, ünlü manken Deniz Akkaya ile organ bağışının önemini anlattı. Moda camiasının önemli siması Deniz Akkaya ve Organ Nakilleri Bilinçlendirme ve Geliştirme Derneği Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Arıkan, organ bağışı ile başkalarına yepyeni bir hayat hediye etmenin değerini dile getirdi.

“Organ bağışı” konusunda toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla çalışmalar yapan Organ Nakilleri Bilinçlendirme ve Geliştirme Derneği, “çocukluk dönemi organ nakilleri”nin önemine dikkat çekmek için Şubat ayında “İyilik Bebekleri” isimli bir projeye imza attı. Çocuklara “iyilik” için 41 ünlü ismin destek verdiği proje kapsamında organ nakli bekleyen çocuklar için ünlü isimlerin çocukluk hayalleri, tasarımcılar tarafından “İyilik Bebekleri” olarak tasarlandı.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü’nün ev sahipliğinde düzenlenen sempozyumda Organ Nakilleri Bilinçlendirme ve Geliştirme Derneği Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Arıkan ve İyilik Bebekleri Proje Yapımcısı Zuhal Ceran’ın yanı sıra “İyilik Bebekleri”ne destek veren 41 ünlü isimden biri olan Deniz Akkaya bir bilinçlendirme sohbeti gerçekleştirdi.

Organ Nakilleri Bilinçlendirme ve Geliştirme Derneği Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Arıkan etkinlikte söz alarak şunları söyledi: “Ülkemizde özellikle akraba evliliklerinden dolayı çok fazla hasta çocuk doğuyor. Organ nakli ve bağışı bu çocuklara hayat verebilmek için çok önemli. Organ bağışı konusunda çok bilinçsiz bir toplumuz.  Beyin ölümünü tam anlayamamaktan, vücut bütünlüğünün bozulacağından korkmaktan ve dini-kültürel-sosyal nedenlerle organ bağışından kaçınılıyor. Hâlbuki Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda açıklamalar yapıp sıkça organ bağışının caiz olduğunu anlatıyor. Siz organ bağışı yapsanız bile öldüğünüzde aileniz onay vermezse organlarınız alınamıyor. Bu yüzden yalnızca gidip imzalamak yetmiyor. Aileler organ kime bağışlanacak, cenaze gecikecek mi gibi korkular yaşıyor. Bu yüzden bu konuda insanların bilgilendirilmesi ve vefat esnasında buna göre davranması gerekiyor.” Organ bağışı yapan donörlerin cenazelerinin tam tersi önceliğe alınarak daha çabuk defnedildiğini ekleyen Prof. Dr. Çiğdem Arıkan, dünyada organ bağışı konusunda Türkiye’nin en son sıralarda yer almasına rağmen, bu alandaki tıbbi ilerlemelerde birkaç ülke ile başı çektiğini belirtiyor. Dünyada organ bağışı konusunda ilk üçü paylaşan ülkeler ise İspanya, Portekiz ve Belçika olarak sıralanıyor.

“İYİLİK BEBEĞİ” DENİZ AKKAYA

Organ nakli bekleyen çocukların hayallerinin tasarlanmasının duygusal olarak çocukları iyileştirdiğinin dile getirildiği etkinlikte, İyilik Bebekleri projesine destek veren ünlü manken Deniz Akkaya, projeye dahil olma süreci ile ilgili şunları anlattı: “Maalesef ki toplum olarak bazı dogmalarımız var. Eskiden firavunlar malıyla mülküyle gömülürdü; onları sonra kullanabileceğini zannederdi. Biz de organlarımızı alıp kullanacağız zannediyoruz. Yok böyle bir şey; böcekler yiyor bildiğiniz. Böcekler yiyeceğine burada gördüğünüz birbirinden tatlı çocuklara, bebeklere, insanlara ihtiyacı olan kişilere can versin. Ben açıkçası böyle yapacağım. Size de yürekte kalpten söylüyorum. Bu projeye böyle birden bire ortasından giriverdik. İyilik Bebekleri Proje Yapımcısı Zuhal Ceran bizi içine aldı, farkındalık yarattı. Biz niye buradayız? Biz böyle ünlüler elimizde tasımız tarağımız sosyal sorumluluk projelerinde dolaşalım. Zaten vaktimiz yok. İnandığımız yatırım yaptığına geri döneceğine kesinlikle güvendiğimiz projelerin arkasından gidiyoruz. Biraz farkındalık yaratabiliyorsak ne mutlu bize.”

Her bağışta en az bir cana hayat veren organ bağışı konusuna bir kez daha dikkat çeken İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü’nün sempozyumunda Deniz Akkaya’ya katkılarından dolayı İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fahri Erenel tarafından bir de teşekkür plaketi verildi.


İçeriği Paylaşın