Organik Kozmetik Ürün Nedir?

Organik Kozmetik Ürün Nedir?

Organik Kozmetik Ürün Nedir?

Bizi Takip Et


Optimer Sağlık Eğitim ve Marka Müdürü Esra Koman Kalem, organik kozmetik ürünleri konusundaki soruları yanıtladı.

. Son yıllarda organik kelimesi çok kullanılır oldu organik tam anlamıyla ne demek?
Organik üretiminde hiçbir kimyasal girdi kullanmadan, üretiminden tüketimine kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Ürünlerin insan ve çevre sağlığını koruması amaçlanan bu üretim biçimi aslında bir yaşam biçimidir. İnsanın organik yapısıyla uyumlu bu ürünler son yıllarda kanser vakalarında ki artışlar nedeni ile herkesin ilgisini çekmeye ve insanları organik yemeye, içmeye ve yaşamaya yöneltmeye başladı.

. Her organik ürün ve gıda güvenle tüketilebilir mi?

Organik kavramı ne yazık ki günümüze çok karıştırılan bir kavram. Ve maalesef ki popülerliği de önemli ölçüde çarptırılarak kullanılıyor. Organik olan ürünler doğaldır fakat her doğal ürün organik değildir. Mutlaka organik bir ürün kullanmak isterken sertifikası olup olmadığına bakılmalıdır.

. Organik ve sertifikalı organik arasındaki fark nedir?
Sertifikalı ürünlerde sertifikasyon logosu bulunuyor. Bu logonun ürün ambalajı üzerine konulabilmesi için tarım aşamasından ambalajlamaya kadar katı bir kontrol zinciri var. Tohumların genetik kodları, toprak, gübre vb. tüm tarımsal girdiler kontrol altında. Periyodik olarak yapılan laboratuar testlerinde insan sağlığına zararlı olabilecek tüm unsurlar denetleniyor. Yani bütünsel bir disiplin söz konusu.

Bazı üreticiler ürün içeriğine sertifikalı organik birkaç madde koyarak ambalaj üzerinde “made with certified organic ingredients” (sertifikalı organik hammaddeler ile imal edilmiştir) gibi ibareler koyabiliyorlar. Ancak bu ürünler bütünsel bir kontrole maruz kalmıyorlar. Özet olarak, bu ürünlerin içeriğinde uygunsuz kimyasalların kullanılıp kullanılmadığı kontrol altında değil. Organik sertifika ve organiklik oranı şart.

. Geleneksel kozmetikler neler içeriyor?
Geleneksel kozmetik tasarruf nedeniyle petrol yağından hazırlanmış yapay moleküllerdir. Bitkilerin aktif içeriklerinin ekimi, hasatı ve özütlenmesi çok masraflı olduğundan, endüstriyel işlemlerde moleküllerin basit bir kopyası uygulanıyor. Ucuz fiyatlı olabilmesi için doğanın yarattıklarına benzemiyor. Oysa bu bileşenlerin esaslı rolleri var. Çünkü yan etkileri önleyerek sağlıklı ve ahenkli bir özümsemeyi garanti ediyorlar. Aynı durum, üretim esnasında oluşan atık su ve çöplerin çevre üzerindeki sonuçları için de geçerli. Sertifikalı organik ürünlerde ise insanoğluna, çevreye saygı üst boyutta tutuluyor. Bu nedenle insan tabiatına ve çevreye uyumlu üretim zinciriyle elde ediliyor.

. Mineral kozmetik nedir?

Mineral kozmetik, iki şekilde anılıyor: Biri boyalı kozmetik dediğimiz, renk oluşumu doğal minerallerin pigmentlerine dayalı kozmetik ürünleri; diğeri ise bazı faydalı olduğu tespit edilen mineral içerikli kişisel bakım ürünleridir. Mineral kozmetiklerde kimyasal kozmetiklere oranla vücuda yararlı kozmetiklerdir. Kuru ciltte uygulama biraz zorlaşabilse de ciltte zarar vermemesi tercih sebebi olabilir. Organik kozmetikler cilt ile yüzde yüz uyumlu ve her cilt tipinde rahat uygulanabilir bir özelliğe sahiptir.

.  Organik ürün kullanımı neden artmalı?
Organik tarım doğanın dengesini bozmayan biyolojik çeşitlilik gösteren olması gereken üretim biçimidir. Organik ürünlerle yapılan kişisel bakım ürünleri, her aşaması özenle incelenmiş özlerden yapıldığı için yan etkileri önler, sağlıklı ve ahenkli bir özümsemeyi doğası gereği garantiler. Özellikle anne adayları, hassas cildi olanlar ve herkes için organik ürünlerin kullanımı sağlıkları açısından çok önemlidir. Güzelleşirken zehirlenmeyeceksiniz. Ayrıca güzelliğinizi düşünüp kendinizi şımartırken doğayı da unutmamanız gerekir.


İçeriği Paylaşın