Ozon Tedavisi Mucizesi: Kanserden Covid-19'a Birçok Hastalığa İyi Geliyor

Ozon tedavisinin Covid-19 salgınıyla mücadelede virüs, bakteri, mantar ve mikropları öldürebilme özelliğine sahip olduğunu ve korunmayı destekleyici ve bağışıklığı güçlendirici etkisi olduğunu dile getiren Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr Öğretim Üyesi Hülya İskenderoğlu Bahat; 'ozon tedavisi nedir, ozon tedavisi hangi hastalıklara iyi gelir' gibi merak edilen sorulara yanıt verdi.

Ozon Tedavisi Mucizesi: Kanserden Covid-19'a Birçok Hastalığa İyi Geliyor

Bizi Takip Et


Bağışıklık sisteminin ‌aktivasyonunu artıran ve özellikle kanserle savaşan hücrelerin üretimini destekleyen ozon tedavisi birçok hastalığa iyi geliyor. 'Ozon tedavisi’nin Covid-19 salgınıyla mücadelede virüs, bakteri, mantar ve mikropları öldürebilme özelliğine sahip olduğunu söyleyerek; korunmayı destekleyici ve bağışıklığı güçlendirici etkisi olduğunu belirten Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi  GETAT Bölümü Kurucusu - Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr Öğretim Üyesi Hülya İskenderoğlu Bahat; tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan Covid-19 salgınında da kullanılan ‘Ozon Tedavisi’ hakkında merak edilenleri anlattı.

OZON TEDAVİSİNİ PANDEMİ DÖNEMİNDE YAPTIRMAK VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRIR MI?

Tıbbi ozon tedavisi, hücrelere zarar vermeden vücudu oksijenlemek için güçlü bir yöntemdir. Ozon, 3 oksijen atomundan oluşan doğal bir maddedir. Ozon molekülü atmosferde bulunan doğal gazlardan biridir ve Türkiye'de son 10-15 yıldır tedavilere destek amaçlı kullanılmaktadır. Ciddi bir dezenfeksiyon özelliği olduğu için aynı zamanda enfeksiyonlara karşı da koruyucu amaçlı uygulanabilmektedir. Kronik ve salgın enfeksiyonlarından korunmak ve tedavi amaçlı olarak da aktif şekilde kullanılmaktadır. 

Ozonun dünyada bulunan en kuvvetli doğal dezenfektanlardan biri olduğunu dile getiren Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr Öğretim Üyesi Hülya İskenderoğlu Bahat, "Koronavirüs enfeksiyonuyla savaşırken korunma ve tedavi amaçlı farklı yöntemler deneniyor. Özellikle yaşlı ve kronik rahatsızlığı bulunanlar ile bağışıklık sisteminin yeterince kuvvetli olmadığı hastalar enfeksiyonlara karşı biraz daha risk grubu oluşturuyor. Bu dönemde tedbiri artırmak amaçlı ozon tedavisinden çok fayda görebiliriz. Koronavirüs salgınıyla mücadelede virüs, bakteri, mantar ve mikropları öldürebilme özelliğine sahip ozon gazının, korunmayı destekleyici ve bağışıklığı kuvvetlendirmek amacıyla daha aktif kullanılması gerektiği konusunda Getatcılar olarak hemfikiriz. Özetle ozon tedavisinden korunmada da tedavide de fayda görebilmekteyiz" dedi.

OZON TEDAVİSİNİ NE SIKLIKLA YAPTIRMALI?

Ozon tedavisinin sıklığı ve dozu; hastalığın seyri, hastanın yaşı, kilosu, kullandığı ilaçlar; hastalığın süresi ve evresi gibi farklı parametreler göz önünde bulundurularak belirlenir. Bununla birlikte tedavi haftada 1-2 seans olmak üzere ortalama 10 seans sürer. Ancak pandemilerde ciddi risk faktörü oluşturan sağlık çalışanları gibi popülasyonlarda hafta 1 veya 15 günde 1 seans olarak devam etmesi önerilir.

OZON TEDAVİSİ HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

Özellikle otoimmün hastalıkları, kalp, damar rahatsızlıkları, diyabetik yaralar, eklem içi uygulamalar, bel fıtığı, kas hastalıkları, cilt lezyonları ve cilt yenilenmesi tedavilerinde ozon tedavisinden yararlanılır.

Bugün sağlık çalışanlarına öncelikle bağışıklıklarını güçlendirmek ve koronovirüs hastalığına yakalanmalarını önlemek için ozon terapiyi kullanıldığını dile getiren Bahatü, "Korunma ve hastalıkları kolay atlatma açısından ozon tedavisini herkese de tavsiye etmekteyiz.  Ozon tedavisi alan hastaların tedavi sonucu servislerden erken taburcu edilme ve yoğun bakıma gidişte azalmalar olduğunu söylemek mümkündür" ifadelerini kullandı. 

OZON TEDAVİSİNİ KİMLER YAPTIRABİLİR?

Ozon tedavisi er yaş grubuna uygulanabilir. Aktif çalışma hayatında olanlara ise tavsiye edilmez. Özellikle yaşlı ve kronik rahatsızlığı bulunanlar ile bağışıklık sisteminin yeterince kuvvetli olmadığı hastalar enfeksiyonlara karşı biraz daha risk grubu oluşturmaktadır.

OZON TEDAVİSİNİN İYİ GELDİĞİ HASTALIKLAR NELERDİR?

*Kanser

*Bel fıtığı

*Diyabet

*Periodontit ve diş hastalıkları

*Anti-aging

*Kronik yaralar

*Kronik yorgunluk

*İskemik hastalıklar

*Bakteri ve mantar enfeksiyonları

*Astım ve KOAH gibi solunum yolu hastalıkları

*Behçet hastalığı gibi otoimmun hastalıklar

*Migren

*Romatizmal hastalıklar

*Dolaşım sistemi bozuklukları

*Göz hastalıkları

*Alzheimer ve demans gibi geriatrik hastalıklar

*AIDS

*Sedef gibi cilt hastalıkları


İçeriği Paylaşın