Masabaşı Çalışanlar Dikkat: Pandemi Boyun Düzleşmesi Vakalarını Artırdı!

Özellikle pandemi dönemiyle birlikte boyun düzleşmesi vakaları giderek arttı. Avrasya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şenay Şıldır, boyun düzleşmesi ve boyun düzleşmesi olanların nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı.

Masabaşı Çalışanlar Dikkat: Pandemi Boyun Düzleşmesi Vakalarını Artırdı!
boyun düzleşmesi

Bizi Takip Et


Özellikle pandemi döneminde evden çalışmak zorunda kalan birçok kişi masa başında uzun saatler geçirerek hareketsiz kaldı. Bu durum da hem psikolojik hem de fiziksel sorunları ortaya çıkardı. Özellikle baş ve boyun bölgesinde hafife alınamayacak ağrılar ortaya çıktı. İşte, evde ya da okuldaki öğrenciler ve çalışanların farkında olmadan boyun düzleşmesi ile karşı karşıya geldiğini ifade eden Avrasya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şenay Şıldır, konuyla ilgili detaylı bilgi verdi.

BOYUN DÜZLEŞMESİ NEDİR?

Boyun düzleşmesi C şeklindeki boyun bölgesinin I şekline dönüşmesiyle kendini gösterir. Yumuşak disklerden oluşan omurganın kayarak işlevini kaybetmesidir. Boyun düzleşmesiyle boyunda bir eğri meydana gelmeye başlar.

BOYUN DÜZLEŞMESİ NASIL OLUR?

Boyun düzleşmesi doğuştan olmaz, daha sonradan ortaya çıkar. Boyun düzleşmesi rahatsızlığı tedavi ile kontrol altına alınmazsa, zaman içerisinde daha büyük rahatsızlıklara yol açar. 

BOYUN DÜZLEŞMESİNİN NEDENLERİ

* Uzun süre aynı pozisyonda kalmak,
* Vücuda aşırı miktarda yük bindirmek,
* Yanlış yatak ve yastık seçimi,
* Aşırı yorgunluk,
* Stres,
* Osteoporoz, (Kemik erimesi hastalığı)
* Obeziteyle birlikte boyna çok fazla yük binmesi,
* Yoğun iş temposu,
* Uzun mesai ve çalışma saatleri,
* Günlük yaşamda fazla hareketsiz kalmak.

BOYUN DÜZLEŞMESİ EN ÇOK KİMLERDE GÖRÜLÜR?

* Çok fazla ders çalışan kişilerde,
* Vaktini bilgisayar, telefon gibi elektronik aletlerde harcayanlarda,
* Aşırı kitap okuyan kişilerde,
* Öğretmenlerde,
* Bankacılarda,
* Devlet memurlarında,
* Örgü işleriyle meşgul olanlarda,
* Aynı aktiviteyi sıklıkla yapan,
* Çok oturan, çok fazla televizyon izleyen kişilerde.

BOYUN DÜZLEŞMESİ BELİRTİLERİ

Boyun düzleşmesi genellikle semptom (belirti) acı ya da ağrı olmadan hissedememektedir. Bu zaman ilerledikçe fark edilir. Ağrı dışında boyun düzleşmesini anlayabileceğiniz bir diğer belirti boynun hareketlerinde kısıtlama olmasıdır. Hastalık geliştiğinde kişi boynunu istediği gibi rahat hareket ettirememeye başlar. Ağrı boyun bölgesinde sinirlerin sıkışmasına neden olursa fark edilir.

BOYUN DÜZLEŞMESİ UYUŞMA YAPAR MI?

Bunun yanı sıra kollarda, baş ve boyun bölgesinde uyuşma da hastalığın bir diğer belirtisidir. Boyun düzleşmesi genellikle doktor tarafından MR ve röntgen gibi tetkiklerle tespit edilir. Fiziki muayenede ise doktor öncelikle boynun sağa, sola, öne ve arkaya doğru hareketlerine bakar. Kontrollerden sonra tanı konularak hastalık tedavi edilmeye başlanır.

BOYUN DÜZLEŞMESİ NASIL GEÇER?

Boyun düzleşmesi tedavisinde, öncelikle omurilik ve bu yapıda yer alan sinirlerin baskı altında olup olmadıkları tespit edilir. Daha sonra hastadan bir takım egzersizlerin yapılması istenir.
Ağrı kesicilerle ve kas gevşetici kremlerle hastalık giderilmeye çalışılır.Boyun düzleşmesi ilerlemiş ve daha kötü bir durumla karşılanırsa fizik tedavi seansları uygulanmaya başlanır.

BOYUN DÜZLEŞMESİ BOYUNLUK KULLANIMI

Boyun düzleşmesinde bir diğer tedavi yöntemi hastanın boyunluk kullanmasıdır. Boyunluk ağrı ve acıların azalmasını sağlar.  Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde cerrahi müdahaleye (ameliyat)başvuracaktır.

Ancak ameliyatın yapılacağı bölgede milyonlarca sinirin yer alması ve hayati önem taşıyan bir konum olması nedeniyle cerrahi müdahale risklidir. Bu yüzden ameliyat,  hasta ve doktorun en son başvuracağı yoldur.

BOYUN DÜZLEŞMESİ OLANLAR NELERE DİKKAT ETMELİ? 

* Hastalar ağır yük taşımamalı,
* Boyunlarını incitecek hareketlerden kaçınmalı,
* El, kol ya da omuza yük bindirilmemeli,
* Atlama, zıplama ve hızlı koşma gibi ani hareketlerden kaçınılmalı,
* Boyun yastığı edinmeli,
* Doktorun verdiği ilaç ve egzersizlere uyulmalıdır.


İçeriği Paylaşın