Pankreas Kanseri Karaciğere Sıçrar Mı?

Pankreas Kanseri Karaciğere Sıçrar Mı?

Pankreas Kanseri Karaciğere Sıçrar Mı?

Bizi Takip Et


Pankreas ve karaciğer kanserleri tüm kanser türleri arasında en hızlı ve sinsi yayılan kanser türleri arasında yer alıyor. Karaciğer ve pankreas kanserinde özel olarak tanımlanabilecek erken evre belirtileri olmaması, çoğu zaman hastalığın erken aşamada tespit edilememesine neden oluyor.

Pankreas ve karaciğer kanserlerinin görülme sıklığının ülkelerin gelişmişlikleriyle ve sağlık politikalarıyla alakalı olduğunu söyleyen Acıbadem Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı ve İnternational Hospital Genel Cerrahi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan, pankreas kanserinin karaciğere sıçrama gibi bir özelliği olduğunu söyledi.

. Karaciğer ve pankreas tümörlerinin görülme sıklığı nedir?

Karaciğer tümörleri tüm dünyada ölüme yol açan tümörler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Görülme sıklığı ülkelerin sağlık programlarına ve gelişmişliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Çok gelişmiş ülkelerde örneğin; İsveç ve Norveç gibi ülkelerde yüz bin kişilik popülasyonda bir ya da iki kişide karaciğer tümörü ortaya çıkıyor. Güney Afrika ve Asya’da bu oran yüz bin kişide 40-50’lere çıkmakta. Karaciğer tümörleri; hepatitin sıklığıyla, sağlığa ulaşılabilirlikle alakalı.

Pankreas tümörü açısından bizim ülkemizde çok net kayıtlar yok. Bu konudaki en sağlıklı kayıtlar batılı ülkelerden ve ABD’den gelmekte. ABD’de senelik 45 bin yeni pankreas tümörüyle karşılaşılıyor. Bizde de tahminen 7-10 bin arasında gözükmekte.

“PANKREAS KANSERİ KARACİĞERE SIÇRAYABİLİR”
. İki kanser arasında ilişki var mı?

Karaciğer vücut içindeki kanserlerin sıklıkla sıçradığı bir organ. Pankreas kanserinin karaciğere sıçrama gibi bir özelliği var. Ama tam tersi pek gözükmüyor.

. Karaciğer tümörü hangi yakınmalara neden oluyor?

Bu iki kanser türünün de çok öldürücü olmasının sebeplerinden biri, bütün belirtilerinin şüpheli olmasıyla başlıyor. Karaciğer kanseri genellikle kendini ağrı ile belli ediyor. Bir tümörün ağrı yapacak noktaya ulaşması için; geçen sürenin ve yaygınlığının çok fazla olması gerekiyor. Diğer belirtiler; kilo kaybı, karaciğer fonksiyonlarının bozulması, sarılığın ortaya çıkması, kanamalar, bulantı ve kusma.

. Hangi hepatitler karaciğer kanserine sebep olabilir?

Karaciğer kanseri hepatit B ile yan yana anılan bir hastalık türüdür. Aralarında çok sıkı bir ilişki söz konusu. Karaciğer kanseri olan vakaların yüzde 80-85’i hepatit B hastasıdır. Hepatit B virüsünün karaciğer dokusu içerisinde enfeksiyondan tümöre gidişinin çok iyi ortaya konması, özellikle hepatit B’nin yol açtığı siroz hastalığının karaciğer kanseri nedenleri arasında ilk sıralarda yer alması bunu zaten temel sebep olarak ortaya koymakta.

Bu yüzden karaciğer kanseri sıklığının fazla olduğu ülkelerde hepatit sıklığına da bakılmış ve karaciğer kanserinin yüksek olduğu her bölgede hepatit B’nin çok yüksek olduğu görülmüştür.

“PANKREAS KANSERİ OLDUKÇA SİNSİ BİR HASTALIK”
. Pankreas kanseri ne tür yakınmalara yol açıyor?

Pankreas bezi yerleşim olarak karın boşluğumuzun arkasında yer alıyor. Bu yüzden de  pankreas kanseri oldukça sinsi ilerleyen bir hastalık. Pankreas kanserinin en sık bulgusu, ağrılı sarılık. Bunun dışında; kilo kaybı, bulantı, kusma gibi bulgular da pankreas kanserinin belirtilerinden.

. Pankreasla ilgili bir hastalık geçirmek, kanser açısından risk faktörü müdür?
Tekrarlayan pankreatikler ve kronik pankreatikler,  pankreas kanserini tetikleyen etkenlerden bir tanesi. Önceden geçirilmiş tek bir operasyon nedeniyle kişilerin pankreas kanseri olmaları beklenen bir olay değil. Ailesinde pankreas kanseri olanların bu konuda daha dikkatli olması gerekir.

. Erken tanı için ne yapılması gerekiyor?
Karaciğer kanserinde aşılama çok önemli. Hepatit B açısından aşılanmamış bir bireyi modern tıpta düşünmek mümkün değil. Hepatit B almış kişilerin de mutlaka kontrollerini sağlayan gastroenterologla temas içinde olmaları, senelik yaptıracakları tetkik yöntemleriyle kendilerini takip ettirmeleri lazım.

Hepatit B vücudunuza girdikten sonraki on yıllar içerisinde vücudunuza yaratacağı tahribat kaçınılmaz. Bu hem siroz hem de karaciğer kanseri açısından geçerli. Bu hasta grubunun mutlaka izlenmesi lazım.

Pankreas kanseri açısından risk grubunda olan kişilerin mutlaka izlenmesi lazım. Ani başlayan diyabetlerde mutlaka akıllara pankreas kanseri gelmeli. Her iki kanser türü de göz önüne alındığında asıl yapılması gereken şey; hepatitten, sigaradan, aşırı alkol tüketiminden, obeziteden, kötü beslenmeden uzak durmak.

. Karaciğer ve pankreas kanserlerinin tanısında hangi yöntemlere başvuruyorsunuz?    
Bu konudaki en önemli tarama şekli ultrasonografi. Karaciğer ve pankreasta bulunan bir kitle bizim için uyarıcı ve üstüne gidilmesini gerektiren bir işarettir.

“TÜMÖRLERDEN KURTULMANIN EN ETKİLİ YOLU CERRAHİ”
. Karaciğer ve pankreas kanserlerinde tedaviye yaklaşımınız nedir?

Karaciğer ve pankreas tümörlerinden kurtulmanın en etkili yolu cerrahi. Bunun dışında kemoterapi ve bazı durumlarda radyoterapi yardımcı tedavilerdir. Dolayısıyla bizim asıl amacımız hastaları cerrahi tedaviyi uygulanabilir dönemde yakalayabilmek. Kapalı ameliyatla bu tümörleri çıkartmaya çalışıyoruz.

Kapalı yöntemin avantajı sadece kozmetik değil, bu hastalara ameliyattan hemen sonra uygulanacak olan kemoterapi için iyileşmiş bir yara olması, hastanın kendisini çabucak toplayarak ayağa kalkması gerekmekte. Kapalı ameliyat bu yönüyle hastaya çok büyük bir avantaj sağlamakta.

. Karaciğer kanserinin tedavisinde organ naklinin yeri nedir?
Karaciğer tümörleri özellikle karaciğer içerisinde sınırlıysa, belli bir boyuttaysa, büyük damarlara atlamamışsa kanseri ve hepatiti ortadan kaldıracak en etkili yöntem karaciğer naklidir.


İçeriği Paylaşın