Pfizer’den Maymun Çiçeği Açıklaması

Pfizer’ın CEO’su Bourla maymun çiçeği virüsüyle ilgili mevcut verilerin Covid-19 gibi diğer virüsler kadar kolay bulaşmadığını ve bir pandemiye yol açmasının olası olmadığını dile getirdi.

Pfizer’den Maymun Çiçeği Açıklaması

Bizi Takip Et


ABD’li ilaç şirketi Pfizer’ın CEO’su Albert Bourla'dan maymun çiçeği virüsü ile ilgili açıklama geldi. Bourla, maymun çiçeği vakalarındaki son artışın endişe nedeni olmaması gerektiğini söyledi. Bourla, hastalıkla ilgili mevcut verilerin Covid-19 gibi diğer virüsler kadar kolay bulaşmadığını ve bir pandemiye yol açmasının olası olmadığını gösterdiğini belirtti.

Dünyada onaylanan ilk koronavirüs aşısını Alman şirket BioNTech ile birlikte geliştiren ABD’li ilaç şirketi Pfizer’dan maymun çiçeği virüsüne dair açıklama geldi. Pfizer CEO’su Albert Bourla yaptığı açıklamada, endemik olmayan ülkelerde vakaların arttığını gören yakın tarihli bir maymun çiçeği salgını hakkında “fazla endişe etmeyeceğini” söyledi.

Bourla verdiği demeçte, hastalıkla ilgili mevcut verilerin Covid-19 gibi diğer virüsler kadar kolay bulaşmadığını ve bir pandemiye yol açmasının olası olmadığını gösterdiğini söyledi. Pfizer CEO’su, “Önümde tüm bilgilere sahip değilim, bildiğim her şeye rağmen fazla endişelenmem” derken, “Bu, rahatlamamız gerektiği anlamına gelmez. Sanırım durumun nereye gittiğini izlemeliyiz” diye konuştu.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR?

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo türünün yüzde 10’a kadar ölüm riski bulunurken, Batı Afrika türünün her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına sahip olduğu biliniyor.

Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.


İçeriği Paylaşın