Posalı Beslenme Kanser Riskini Azaltıyor

Yapılan yeni bir çalışma, posalı beslenme şeklinin kanserin ilerlemesini ve ölüm riskini azalttığını ortaya koydu.

Posalı Beslenme Kanser Riskini Azaltıyor

Bizi Takip Et


Yüksek posalı besinlerin yani sebze, meyve ve tam buğday ağırlıklı gıdaların kanser hastalığının seyrinde olumlu katkıları bulunuyor. Yakın zamanda melanom (deri-cilt kanseri) hastalarına yönelik bir çalışmanın yayınlandığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, “Bu çalışmada MD Anderson Kanser Merkezi’nde tedavi alan melanom hastalarının bir kısmına normal gıda verilirken bir grup hastaya posalı gıdalar verildi. Bu şekilde gözlenen 37 hastanın ortalama hastalıksız sağ kalımının posalı gıda almayan 91 hastaya kıyasla daha iyi olduğu gösterildi. Posa miktarındaki her 5 gramlık artışın kanserin ilerlemesi ve ölümüne bağlı riskte yüzde 30’a varan bir azalma yaratabildiği gözlendi” açıklamasında bulundu.

Yapılan araştırmada hastaların hepsinin akıllı ilaç tedavisi denen hedefe yönelik tedaviler aldığını ve sonuçların takip edildiğini vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, “Bu hastaların arasında bir grup hasta da probiyotik takviyeler alıyordu. Bu takviyeleri alan hastalarda immünoterapiden alınan faydanın daha az olduğu görüldü, bu oldukça şaşırtıcı bir sonuçtu. Yalnızca posalı gıda alan hastalardaki immünoterapi cevabı yüzde 82 iken hem posalı gıda alıp hem de probiyotik kullananlarda cevap oranı yüzde 59’a gerilemişti” dedi.

POSALI BESLENME MELANOM TEDAVİSİNİ OLUMLU ETKİLİYOR

Sonuç olarak posalı gıda tüketiminin, immünoterapi alan melanom hastalarında daha iyi bir cevap alınmasına destek olduğunu söyleyen Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, “Bu çalışmanın ilginç sonuçları, daha çok hasta içeren, çok merkezli bir çalışmanın başlatılması kararının verilmesine yol açtı. Bu sonuçları da önümüzdeki yıllarda izleyeceğiz” şeklinde konuştu ve sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekti.

POSA İÇEREN BESİNLER NELERDİR?
İçerisinde posa lif bulunan meyveler; elma, portakal, kayısı, muz, böğürtlen, kiraz, greyfurt, şeftali ananas, armut, erik, çilek, mandalinadır. İçerisinde posa bulunan sebzeler; brokoli, havuç, mısır, bezelye, Soğan, domates, kabak, patatestir.
Soyulmadan yenilebilen sebze ve meyvelerin kabukları ile birlikte tüketilmesi önerilmektedir.
Posa içeriği en yüksek doğal besinler; kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagillerdir. Bunları badem, yerfıstığı, ceviz gibi yağlı tohumlar, kepeği ayrılmamış tahıl ürünleri izlemektedir.

    


İçeriği Paylaşın