Prof. Dr. Kalayoğlu Bau Tıp Bilim Nişanı’nın Sahibi Oldu

Prof. Dr. Kalayoğlu Bau Tıp Bilim Nişanı’nın Sahibi Oldu

Prof. Dr. Kalayoğlu Bau Tıp Bilim Nişanı’nın Sahibi Oldu

Bizi Takip Et


Dünyanın önde gelen organ nakli otoritelerinden biri olarak kabul edilen  “Karaciğer nakli yapan ilk Türk doktor” ünvanına sahip  Prof. Dr. Münci Kalayoğlu’na, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından Bilim Nişanı verildi.

Organ nakli ve çocuk cerrahisindeki başarılarıyla dünya çapında tanınan, bugüne dek iki binden fazla karaciğer nakline imza atan, gerçekleştirdiği 45 bin ameliyat ve literatüre giren çalışmalarıyla tıp dünyasında adından sık sık söz ettiren Prof. Dr. Kalayoğlu, tıp alanına yapmış olduğu katkılardan dolayı Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından bu yıl 6. ‘sı verilen bilim nişanına layık görüldü.

Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü B konferans salonunda düzenlenen törende, tıp camiasının önde gelen isimleri ile Prof. Dr. Münci Kalayoğlu’nun ailesi ve dostları hazır bulundu. Törene, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Elif Çepni ve Prof. Dr. Ali Güngör, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Süha Küçükaksu ve Doç. Dr. Serdar Durdağı, tıp fakültesi bölüm başkanları, öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan BAU Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, öğrencilere seslenerek, Prof. Dr. Kalayoğlu’nun meslek hayatı boyunca gösterdiği, hedef odaklı olmak, ne istediğini bilmek, kendine güvenmek, gerektiğinde risk almak, sabırlı ve iddialı olmak gibi özelliklerine vurgu yaptı.

BAU Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç ise liderlerin sadece kendisi gelişen, ‘iyi’ olan değil, yanındakileri de geliştiren ve ‘daha iyi’ yapan kişiler olduğunu ifade ederek, “Münci Hoca sadece kendisi iyi değil yanındakileri de iyi hale getiren bir kişidir, kendisine öğrencilerimize yapmakta olduğu rol modelliği için teşekkür ederiz” diye konuştu.

BAU Tıp Fakültesi Cerrahi Bilimler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Taner Oruğ, Memorial Hastanesi Gastroenteroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez’in birer konuşma ile anılarını anlattığı törende Prof. Dr. Kalayoğlu da  “Karaciğer Nakli; Dünü, Bugünü ve Yarını” adlı bir sunum gerçekleştirdi.

KÜÇÜK MÜNCİ’DEN KARNE SÜRPRİZİ

Bilim Nişanı madalyasının BAU Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç tarafından Prof. Dr. Münci Kalayoğlu’na takdim edilmesinin ardından sahnede hoş bir ana tanıklık edildi. Prof. Dr. Kalayoğlu’nun karaciğer naklini gerçekleştirdiği hastası Ahu Gül Özkan’ın, nakilden iki yıl sonra dünyaya getirdiği ve Prof.  Kalayoğlu’nun  ismini verdiği 7 yaşındaki oğlu Münci Ata, sahneye çıkarak ilk kez aldığı karnesini gösterdi.

“İSMİYLE MÜSEMMA” BİR HAYAT…

İsmi “kurtarıcı” anlamına gelen Prof. Dr. Kalayoğlu, yaşam biçimi edindiği mesleğinde organ bağışının önemine dikkat çekmek için çeşitli organizasyon ve kampanyaların içinde bulunmuştur. 2006 yılında döndüğü Türkiye’de, organ bağışı konusunda verdiği mesajlar ve yaptığı çalışmalar sayesinde gerek yasal, gerekse duyarlılık konusunda bir seferberlik başlatmış, organ bağışı ve nakillerinin artmasında önemli bir rol üstlenmiştir. Böylece binlerce nakil bekleyen hastanın umudu, kurtarıcısı olmuştur.

1983 yılında Wisconsin Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi’nde çalışmaya başlayan Prof. Dr. Kalayoğlu 1983 – 2006 yılları arasında Wisconsin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi ve Organ Nakli  Merkezleri başkanlığını yapmıştır.

“Emeritus Profesör ünvanına sahiptir.”  2006 yılında Türkiye`ye geri dönmüş, 2006 – 2016 yılları arasında İstanbul Memorial Hastanesi Organ Nakli Merkezi Bölüm Başkanlığını yapmıştır. 1974 Yılında FACS – American Collage of Surgeons üyeliğine kabul edilmiştir.

Yaklaşık 2500 karaciğer nakli gerçekleştiren Prof. Dr. Kalayoğlu, karaciğer nakli yapan ilk Türk hekimidir.

Türkiye Bilimler Akademisi Şeref Üyesi de olan Prof. Dr. Kalayoğlu’nun, ODTÜ, EGE, Süleyman Demirel, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitelerinden verilmiş Fahri Doktora ünvanları bulunmaktadır.


İçeriği Paylaşın