Prostat Kanseri Tanısında PSA Testinin Önemi

Prostat Kanseri Tanısında PSA Testinin Önemi

Prostat Kanseri Tanısında PSA Testinin Önemi

Bizi Takip Et


Bakırköy Belediyesi ve Medicana Bahçelievler tarafından düzenlenen “Prostat Kanseri” konulu  söyleşiye kadınlar erkekler daha fazla ilgi gösterdi.

Panelde konuşan üroloji uzmanı Prof. Dr. Semih Ayan, prostat kanserinin erkeklerde en sık görülen kanser türü olduğunu ve 50 yaşın üzerindeki erkeklerin her yıl mutlaka prostat kontrolü yaptırması gerektiğini belirterek şu bilgiyi verdi:

“Yaşam ve beslenme şekli, genetik ve çevresel faktörler sebebiyle prostat kanserine yakalanma oranı her geçen gün artıyor. Her 6 erkekten birinde artık prostat kanseri görülebiliyor. Erkeklerde prostat kanseri, akciğer kanserinden sonra kanser türleri açısından ölüm nedeni olarak ikinci sırada. Bu yüzden prostat kanserinin erken teşhisi çok önemli. 50 yaşın üzerindeki her erkek yılda bir kez PSA ölçümü  ve rektal muayeneyi yaptırmalı. Prostat kanserini erken teşhis edilirse tedavide çok olumlu sonuçlar alınıyor. Prostat kanserinden korunmak için de; diyette ve yaşam şeklinde değişiklik, kansere neden olabilecek testestoron türü ilaçlardan uzak kalma önlemlerini alabiliriz. “

 

 

DOMATES VE BROKOLİ PROSTAT KANSERİNDEN KORUYOR

Prof. Dr. Semih Ayan, prostat kanserine karşı koruyucu özelliği olan besinleri ise şöyle sıraladı:

. Domates

. Brokoli

. Baklagiller

. Soya fasulyesi

. Omega 3

. Yeşil çay

. Selenyum

. E vitamin”

KADINLAR ERKEKLERDEN ÇOK İLGİ GÖSTERDİ

Salonda söyleşiyi izlemeye gelenler arasında kadınların sayısının erkeklerden fazla olması da dikkat çekti. Prostat kanserinin sadece erkeklerde görülmesine rağmen kadın izleyici sayısının fazlalığı kadınlar erkeklere göre sağlık konusunda daha duyarlı olarak yorumlandı.

“SAĞLIK SÖYLEŞİLERİNİ ARTIRACAĞIZ”

Söyleşiyi başından sonuna kadar takip eden Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu “Sağlıkla ilgili söyleşileri bundan sonra daha fazla yapacağız” diye konuştu.


İçeriği Paylaşın