Avrupa Anatomi Kongresi İstanbul’da

Avrupa Anatomi Kongresi İstanbul’da

Avrupa Anatomi Kongresi İstanbul’da

Bizi Takip Et


Avrupa Klinik Anatomi Kongresi, bu yıl 2-5 Eylül günleri arasında Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği`nin ev sahipliğinde İstanbul`da toplanacak.

European Association of Clinical Anatomy (EACA) tarafından 2 yılda bir düzenlenen kongre, dünyaca tanınan anatomi uzmanlarını bir araya getiriyor. Türkiye`nin ilk kez ev sahipliği yapacağı, İstanbul`daki Askeri Müze salonlarında düzenlenecek bu yılki toplantıya birçok ülkeden 700 civarında tanınmış anatomist ve klinisyenin katılması bekleniyor. Toplantıda, anatomi bilimi ile klinik sorunları hem tanı hem de tedavi açısından araştırmak ve çözmek üzere çeşitli disiplinlerden bilim insanları deneyimlerini paylaşacak.

Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği Başkanı Prof. Dr. Hakan Hamdi Çelik, anatomi uzmanları ve klinisyenlerin birlikte çalışmalarının pek çok yeni cerrahi girişim yönteminin denenmesi ve uygulamaya konulması için fırsat yaratacağını belirtti. Özellikle cerrahi açıdan yaklaşılması güç, yüksek risk taşıyan bölgelerin ameliyatlardan önce kadavralar üzerinde çalışılarak deneyim kazanılması, yeni yolların bulunması ve farklı teknikler geliştirilmesinin bu sayede mümkün olduğunu, böylelikle pek çok hayatın kurtarıldığını anlatan Çelik, şunları söyledi:

“Ülkemizde bu alanda ortak çalışmalar yapan anatomi ve cerrahi anabilim dalları bulunmasına karşın, kadavra bağışının yok denecek kadar az, yasal yollardan kadavra elde etme olanaklarının da son derece kısıtlı olması, klinik anatomi çalışmalarını zora sokuyor. Hatta bu durum normal tıp eğitiminin tam anlamıyla verilememesine yol açıyor. İstanbul`da yapılacak kongre, hem Türk bilim insanlarının çalışmalarını Avrupalı meslektaşlarına sunabilmeleri hem de pek çok ünlü bilim insanı ile bir araya gelerek fikir alış verişinde bulunmaları açısından güzel bir fırsat olacak.“

Onursal Başkanlığını Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Murat Akkın, başkanlığını ise Çelik`in yapacağı 10. Avrupa Anatomi Kongresi ile ilgili www.anatomist2009.org ve www.anatomidernegi.org adreslerinden bilgi edinilebilecek.

Kaynak: Ankara (A.A)


İçeriği Paylaşın