Türkiye’ye 25 Milyon Doz Grip Aşısı GSK’dan

Türkiye’ye 25 Milyon Doz Grip Aşısı GSK’dan

Türkiye’ye 25 Milyon Doz Grip Aşısı GSK’dan

Bizi Takip Et


Önümüzdeki haftalarda tüm dünyada tekrar etkili olması beklenen domuz gribine karşı Türkiye önlemlerini hızlandırdı. Sağlık Bakanlığı, domuz gribi aşısını üreten araştırmacı ilaç firmalarından GlaxoSmithKline (GSK) ile Türkiye’ye 25 milyon doz aşı sağlanması konusunda anlaşmaya vardı.

İlkbahar aylarından itibaren tüm dünyada etkili olan Influenza A(H1N1) (domuz gribi) salgınına karşı Hükümet tarafından alınan önlemler sürüyor. Sağlık Bakanlığı, salgına yol açan H1N1 virüsüne karşı aşı geliştiren uluslararası araştırmacı ilaç firması GlaxoSmithKline (GSK) ile Türkiye’ye 25 milyon doz H1N1 aşısı sağlanması için anlaşma imzaladı.

ZAMANA KARŞI YARIŞ

Anlaşmanın imzalanmasıyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Eylül 2009 itibariyle Dünya Sağlık Örgütü`nün verilerine göre, domuz gribine yol açan H1N1 virüsü 191 ülkede 300 bin’den fazla kişiye bulaştı ve 3 bin 917 kişinin ölümüne yol açtı. Virüse karşı aşı geliştirmek için zamana karşı yarışarak çalışan araştırmacı ilaç firmaları arasında GSK ön saflarda yer aldı.

H1N1 virüsüne karşı geliştirilen aşı, antijenin yanı sıra destekleyici bir sistem de içeriyor ve domuz gribine karşı güçlü bir koruma sağlıyor. Yeni aşıyı geliştiren GSK, dünya çapında pek çok Hükümet ile anlaşma imzaladı. Bu zamana kadar toplamda 440 milyon doz H1N1 aşısı siparişi alan GSK, üretim planlamasını özellikle gelişmekte olan ülkelerin sıkıntı çekmemesini sağlayacak şekilde yapıyor.”

“DOMUZ GRİBİNE KARŞI DESTEĞİMİZ SÜRECEK”

GSK Türkiye Genel Müdürü Yiğit Gürçay, grip hastalığının günümüzün en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını vurgulayarak şunları söyledi:

“GlaxoSmithKline tüm dünyada yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarıyla, insanların daha sağlıklı bir hayat sürmelerini ve yaşam kalitelerini yükseltmeyi amaçlıyor. Grip aşısı, ciddi Ar-Ge yatırımları yaptığımız ve başarılı sonuçlar aldığımız bir alandır. Domuz gribi olarak bilinen hastalığa yol açan H1N1 virüsüne karşı yoğun ve hızlı bir tempo ile çalışarak aşı geliştirdik. Halen yeni aşımızla ilgili olarak Avrupa ülkelerinde, ABD’de ve Kanada’da toplam 16 klinik araştırma çalışması yürütüyoruz.”

Bu aşının tüm ülkelerde ve Türkiye’de yeterli miktarlarda bulunması için çaba gösterdiklerini vurgulayan Gürçay şöyle devam etti:

“Yeni aşımızın yanı sıra, bu hastalığa karşı koruma sağlanmasına katkıda bulunacak diğer yöntem ve teknikler üzerinde de çalışıyoruz. GlaxoSmithKline olarak, domuz gribinin daha büyük küresel bir tehdit oluşturmaması için yoğun çalışmalarımız ve desteğimiz sürecek.”


İçeriği Paylaşın