'Prostat Kanserine Karşı Top Sende' Sahaya Çıkıyor

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği ve Türk Üroonkoloji Derneği tarafından, Recordati Türkiye’nin desteği ile hayata geçirilen proje kapsamında, 16-17 ve 18 Eylül’de oynanacak Trendyol Süper Lig maçlarının tamamında ev sahibi takımlar sahaya, “Prostat Kanserine Karşı Top Sende, Haydi Beyler Kontrole!” yazılı pankartla çıkacak.

'Prostat Kanserine Karşı Top Sende' Sahaya Çıkıyor

Bizi Takip Et


Kanser hastalıkları ile ilgili çok önemli çalışmalara imza atan Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği ve Türk Üroonkoloji Derneği ile bir araya gelerek, dünyada erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türü olan prostat kanserinin önemine dikkat çekmek amacıyla 'Prostat Kanserine Karşı Top Sende' projesini Recordati Türkiye’nin koşulsuz desteği ile hayata geçiriyor.

15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü nedeniyle gerçekleştirilen 'Prostat Kanserine Karşı Top Sende' farkındalık projesiyle, hastalığa ve kontrollere daha fazla dikkat çekmek, toplumda geniş kitlelere ulaşmak ve daha fazla hayatın kurtarılmasına yardım etmek amaçlanıyor.

DÜZENLİ YAPILAN TESTLER HAYAT KURTARIYOR

Erken teşhisin çok büyük önem ifade ettiği prostat kanseri, dünyada erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türü olarak biliniyor. Ülkemizde ve dünyada erkeklerde sıklıkla karşılaşılan kanser türü olan prostat kanseri, dünyada yılda yaklaşık 1.4 milyon erkekte teşhis ediliyor. Bu kanser türünde yaş ilerledikçe de risk artıyor.

Uzmanlar, aile öyküsünde meme veya prostat kanseri bulunan bireylerin risk grubunda olduğunu söylüyor.Erken teşhis ve tedavi ile tedavi başarısının yükseldiği bilinen prostat kanserinde, erkeklerin 40’lı yaşlardan itibaren düzenli olarak doktorlarıyla görüşmeleri, prostat kanseri taramalarını düşünmeleri ve gerekirse tıbbi önerilere uygun şekilde hareket etmeleri önerilmektedir.

PROSTAT KANSERİNE KARŞI TOP SENDE PROJESİ İLE TOPLUMSAL FARKINDALIK OLUŞTURMAK AMAÇLANIYOR

Recordati Türkiye’nin koşulsuz desteği ile hayata geçirilen Prostat Kanserine Karşı Top Sende projesi hakkında konuşan Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Uğur Selek şöyle konuştu:

 “Prostat kanseri tanısından korkmamak gerekir. Elbette ne kadar erken yakalarsak, o oranda daha hafif bir tedaviyle kurtulmak mümkünken, gecikildiğinde daha zahmetli bir tedavi gerekse de kurtulma oranları yüz güldürücüdür. Prostat kanserinde kür için tek seçeneğin cerrahi olmaması ve radyoterapinin yüksek kür oranlarıyla denk bir tedavi olarak her hastamıza önerilebilmesi, büyük bir şans oluşturmaktadır. Hastalarımızın prostat kanseri ile korkmadan mücadele edebilmesi için evresi, yaşı ve fonksiyonlarını değerlendirerek, hiçbir cerrahi girişim olmadan, yüksek odaklanmış radyoterapi yoluyla 2-8 haftalık bir yelpazede, teknolojinin sunduğu tüm imkanlarla yanındayız."

Projenin hayata geçmesinden mutlu olduğunu belirten Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Dinçer ise hastalığın her aşamasında tedavi yöntemlerinin olduğunu vurgulayarak, “Prostat kanserinin tedavisinde hastaya kemoterapi vermeden de uygulayabildiğimiz hormon baskılayıcı tedavi yöntemleri mevcut. Bunun dışında nükleer tıp bölümü ile birlikte teranostik uygulamaları tedavide kullanabiliyoruz” dedi.

Prof. Dr. Dinçer ayrıca prostat kanseri ile ilgili birçok yeni tedavi yöntemleri geliştirildiğini ve her yıl yeni ilaçlar üretildiğini söyleyerek hastalığın ciddi sorunlara yol açmasına rağmen erken teşhis ile tedavisinin mümkün olduğunun ve erken teşhisin hayat kurtardığının altını çizdi. 

Farkındalık projelerinin daha bilinçli ve sağlıklı bireylerin yetişmesine büyük katkı sağladığını belirten Türk Üroonkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Güven Aslan da “Son yıllarda teşhis aşamasında ileri evre prostat kanseri sıklığında artış gözlemliyoruz. Risk grubunda olan kişiler, aile öyküsü olan bireylerde tarama ve genetik testlerle hastalığı çok daha erken aşamada tespit edebilir, daha erken tedaviler hatta hastalık tam ortaya çıkmadan koruyucu tedaviler uygulayabiliriz” diye konuştu.

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU’NUN DESTEĞİ İLE “PROSTAT KANSERİNE KARŞI TOP SENDE” SAHAYA ÇIKIYOR

“Prostat Kanserine Karşı Top Sende” sosyal fayda projesi kapsamında, 16-17 ve 18 Eylül’de oynanacak Trendyol Süper Lig maçlarının tamamında ev sahibi takımlar sahaya, “Prostat Kanserine Karşı Top Sende, Haydi Beyler Kontrole!” yazılı pankartlarla çıkarak bu farkındalık çalışmasına destek verecekler. Türkiye Futbol Federasyonu’nun onayı ile hayata geçirilen bu projede amaç; sağlıklı bir yaşam için düzenli kontrolün önemine dikkat çekmek ve daha fazla hayatın kurtarılmasını sağlamak.


İçeriği Paylaşın