Prostat Tedavisinde Greenlight

Prostat Tedavisinde Greenlight

Prostat Tedavisinde Greenlight

Bizi Takip Et


 

Greenlight

50 yaş üzerindeki pek çok erkeğin kabusu olan prostat büyümesinde son nokta: Greenlight lazer cihazı ile prostat buharlaştırılıyor.

Greenlight pvp™ operasyonu bir lazer tedavisi. Bu tedavi ile büyümüş olan prostat bezi buharlaştırılıyor. Amerika Birleşik Devletlerinde tıbbi cihazların kullanılmasını denetleyen kuruluş olan FDA (fooddrug administration) tarafından onaylanan bu yöntem bugün dünyanın pek çok ülkesinde uygulanıyor. Acıbadem Hastanesi üroloji uzmanı Prof. Dr. Ferruh Şimşek Greenlight teknolojisini şöyle açıklıyor: “Greenlight lazer cihazı ile prostatın buharlaştırılması işlemi iki olumlu özelliği birleştirir: Hem minimum girişimsel bir yöntem olup hem de kısa sürede etkili çözüm sunan bir yöntemdir. Tur ya da açık prostat ameliyatı gibi tedavi yöntemlerinden daha kısa sürede etkili çözüm sunar. Bu lazer dalgasını bu kadar özel yapan ise kanda absorbe olmasıdır. Hücre düzeyinde hızlı emiliminden dolayı, büyümüş olan prostat dokusunu buharlaştırır ve prostatın etrafını saran ince alanı (1-2 mm derinliğinde) kanamayı engelleyerek onarır.” Risk ve komplikasyonların minimum olduğu bu tedaviyle ilgili olarak Acıbadem Hastanesi üroloji uzmanı Op. Dr. Bora Özveren “bu işlem isteğe bağlı olarak lokal, bölgesel veya genel anestezi ile yapılabilmektedir. Ortalama operasyon süresi 20-45 dakikadır. Hastaların sadece yarısında işlem sonrasında mesane sondası takılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu hastalarda da mesane sondası 24 saatten daha kısa bir süre kalmaktadır. Hastanede yatış süresi genellikle bir günü geçmez.”

The Greenlight PVP™ Operasyonu

Greenlight lazer cihazı ile prostatın buharlaştırılması işlemi özel olarak tasarlanmış fiber optik alıcı bir sistem içinden laser ışını uyarıları göndermek için kullanılıyor. Operasyonun nasıl gerçekleştiğini Prof. Dr. Şimşek şöyle anlatıyor: “Işın uyarıları prostatın dokusuna yöneltilerek çabuk ve nazik bir biçimde onu kansız bir biçimde buharlaştırır. Bu laser fotoselektiftir ve hemoglobine yüksek ilgisi vardır ve bu nedenle kanama gözlenmez. Ayrıca prostat dokusunu kömürleşme ve artık doku bırakmadan etkin bir şekilde buharlaştırır. bu laser 1-2 mm derine etki ettiğinden etkisi kontrol altındadır. Buharlaşan alanın altında yaygın hasar yapmaz. Bütün bunlar bu yöntemin neden başarılı olduğunu açıklamaktadır.”

Avantajları

Greenlight cihazı ile prostatın buharlaştırılması , prostat büyümesi nedeniyle yapılacak cerrahi işlemlerden en az risk taşıyan ameliyat olarak kabul ediliyor. Greenlight operasyonunun sağladığı avantajları şöyle sıralamak mümkün:

    
  • Operasyon ve nekahat dönemi kısadır. Bu işlem ayaktan yapılabilecek bir tedavi. Hastanın prostatı çok büyük değilse ve mesane fonksiyonu iyi ise hastaya sonda konmadan birkaç saat dinlendikten sonra evine gidebiliyor.

    
  • Ereksiyon sorununa yol açmaz. Greenlight lazer cihazı ile prostat buharlaştırılması işleminde, lazer buharlaşan dokunun en fazla 1-2 m daha derinine etki ettiğinden çok daha derinlerden geçen sertleşme ile ilgili sinire zarar vermiyor.

    
  • Retrograd Ejakülasyon (meninin dışarı gelmemesi, idrar torbasına geri kaçması) görülme oranı azdır : Açık ve kapalı ameliyatlarda bu oran %80-90 lar seviyesindeyken bu yöntemde %25 civarında görülüyor.

    
  • Greenlight lazer cihazı ile prostatın buharlaştırılması işlemini lokal , spinal veya genel anestezi ile yapmak mümkün: Genel anestezi alamayacak kadar genel durumu bozuk olan hastalarda lokal anestezi ile yapılabilmesi bu gibi hastalara özellikle ek avantaj sağlıyor. Özellikle ileri derecede kalp ve akciğer problemi olan ve bu nedenle ameliyat olamayacak olan hastalar bu yöntemde lokal anestezi opere olabilmektedir.

    
  • Kan sulandırıcı ilaçların kesilmesine gerek yoktur: Antikoagülan denilen kan sulandırıcıları kullanan hastaların ameliyattan önce bu ilaçları kesmeleri gerekiyor. Greenlight lazer cihazı ile prostatın buharlaştırılması işleminde aspirinin kesilmesine gerek yok.


Kimler İçin Uygun?

Yaş sınırlaması olmaksızın greenlight teknolojisinin uygulanabildiği hastaları şöyle sıralamak mümkün:

    
  • İdrar tıkanıklığına yol açan prostatı olan her hasta

    
  • Cerrahi tedavi gereken tüm bph ( prostat büyümesi ) hastaları

    
  • İdrar kesesi boynunda daralma ve yükseklik olan hastalar

    
  • İlaç veya diğer tedavilerin başarısız olduğu hastalar


İçeriği Paylaşın