Raf Ömrü Uzun Ürünlere ‘Dur’ Dedi

Raf Ömrü Uzun Ürünlere ‘Dur’ Dedi

Raf Ömrü Uzun Ürünlere ‘Dur’ Dedi

Bizi Takip Et


Anneanne ve babaanne elinden reçeller, çörekler ve yemekler yiyenler iyi bilirler katkısız lezzetlerin değerini.. Aile boyu sofralarda kızarmış ekmeğe sürülen tereyağının tadını, evde yapılan marmelatların büyüleyici kokusunu, ve yemeklerin olmazsa olmazı hakiki turşuların kıtır kıtır lezzetini derinden özleyenler ve maalesef hiç bilmeyenlerle dolup taştı tüm şehirler..

‘’Anadolu’nun ücra köşelerine yolumuz düştüğünde veya yol üstü geçerken tarlalar, ekili dikili alanlar gördüğümüzde sevinen ve bu doğallıkların fotoğrafını çeken insanlar olduk. Yediğimiz her yiyecekte bilmediğimiz katkı maddeleri, ve raf ömrü uzadıkça insan hayatının kısaldığı ürünlerle beslenir olduk.

Tüm bunlara bir nebze de olsun dur demek isteyen  Matematik Öğretmeni İksir Aydın,  doğup büyüdüğü topraklar olan Daday Kastamonu’da kendi ismini taşıyan İksirli Çiftliği elleriyle kurar. Matematik Öğretmeni İksir Aydın emekli olunca, ailesiyle birlikte, doğası, tarihi, kültürü, gastronomisiyle çok özel olan doğduğu topraklar Kastamonu- Daday’da yatırım kararı alır. Bölgenin mimari özelliklerine sahip, 1926 yılında yapılan bir konak satın alınır ve aslına uygun olarak restore edilir. Bir yandan konağı ve tatil kasabasını dünya turizmine açarken diğer yandan da oksijen deposu olan bu topraklarda ‘topraktan sofraya’ felsefesiyle üretime başlar ve çiftlik kurar.

Kahvaltılık ürünler, sebze ve meyvelerin bir kısmı tesisin yakınında olan İksirli Çiftlik’te yetişmektedir. El değmemiş, oksijen deposu ormanlardan toplanan ürünler pekmezler, marmelatlar, reçeller, şuruplar, çevrenin orman çiçekli balları, dağ kekikleriyle beslenmiş hayvanların sütleriyle yapılan tereyağları, sadece bölgede yetişen üryani eriği, siyez bulguru, serbest gezen kümes hayvanlarının leziz etleri, en doğal ürünlerle üretilen tarhanalar, erişteler ve daha pek çok sağlık ve doğallık dolu ürünü paylaşmak üzere www.iksirliciftlik.com açılır.


İçeriği Paylaşın