Roche İlaç Türkiye, Koronayla Mücadele için Etkili Uygulamalara Liderlik Ediyor

Roche İlaç Türkiye, Koronayla Mücadele için Etkili Uygulamalara Liderlik Ediyor

Roche İlaç Türkiye, Koronayla Mücadele için Etkili Uygulamalara Liderlik Ediyor

Bizi Takip Et


Türkiye, COVID-19 salgınında ‘Yeni Normal’ adı verilen sürece geçiş yaparken, pandemiyle mücadelesine büyük bir enerji ve özveriyle devam ediyor. Roche İlaç Türkiye ailesi, bu sürecin başından itibaren hangi koşullarda olursa olsun, hasta ve toplum sağlığını birinci önceliği kabul ederek hastalara doğru zamanda, doğru tanı ve tedaviyi ulaştırmayı ve geride hiçbir hasta bırakmamayı garanti etmek adına büyük bir gayret ve kararlılık ortaya koydu. Benzeri yakın zamanda yaşanmamış salgın döneminin bir değerlendirmesini yapan Roche İlaç Türkiye Genel Müdürü Dr. Natasa Klicko, COVID-19 ile etkin mücadele için sağlıkta örnek gösterilecek uygulamalara öncülük ettiklerini söyledi.

COVID-19 salgınında yeni vaka sayısının azalmasıyla birlikte ilk fazda alınan önlemlerin hafiflemesi, insanların “Yeni Normal” diye adlandırılan kurallar çerçevesinde günlük yaşama dönmesinin yolunu açtı. İlk günden itibaren Türkiye’nin COVID-19 pandemisine karşı verdiği mücadeleye büyük bir enerji ve özveriyle destek veren Roche Türkiye, bu yeni dönemde de salgının etkilerini azaltmak üzere çalışmalarına devam ediyor.

Bu zorlu sürecin başından beri hem küresel çapta hem de Türkiye’de, tüm gelişmeleri büyük bir titizlikle izlediklerini ifade eden Roche İlaç Türkiye Genel Müdürü Natasa Klicko, “Salgına karşı verilen bu mücadeleye destek sağlamak adına sağlık otoriteleriyle olduğu kadar, endüstri genelinde de, eşi benzeri görülmemiş düzeyde bir işbirliği halinde çalışıyoruz. Hangi koşul altında olursa olsun, hastalara doğru zamanda, doğru tanı ile tedaviyi ulaştırmak ve geride hiçbir hasta bırakmamak adına büyük bir kararlılık ve olağanüstü bir gayret göstermeye devam ediyoruz” diyor.

Klicko, bu çalışmaları şöyle örneklendiriyor:

“Endüstri genelinde küresel ölçekte sergilediğimiz ortak çalışmalar ile hastalar için tanı testleri ve tedavi geliştirme sürecini daha da hızlandırmak adına kamu kuruluşları, üniversiteler ve dernekler ile iş birliği yaptık.  Rekor sayılabilecek bir süre içinde tüm dünyada, COVID-19 ile bağlantılı zatürre vakalarında bir ürünümüzün etkinliğini değerlendirmek için bir klinik çalışma başlattık. Aynı zamanda, tüm dünyaya bu ürünün ihtiyaç halinde temini adına çok büyük bir özveri ile çalıştık. İlaç ve Diagnostik ekipleri olarak ortaya koyduğumuz bütüncül yaklaşımla, FDA onayı alan aktif enfeksiyon vakalarını tanımlamaya yarayan PCR testimizi ve virüsle daha önce temas etmiş, COVID-19’a karşı antikor geliştirmiş kişilerin tespit edilmesini sağlayan antikor testimizi dünyayla eş zamanlı olarak Türkiye’de de büyük bir hacimle sunarak salgının yayılmasını kontrol altına almak üzere önemli bir adım attık.”

 

“SAĞLIK SEKTÖRÜNÜN BEKLENTİLERİNE YÖNELİK FARKLI PROJELER ÜRETİYORUZ”

Natasa Klicko, salgının ilk günlerinde hastaların yanı sıra sağlık çalışanlarının da pek çok farklı konuda desteğe ihtiyaç duyduğunu hatırlatıyor. Klicko bu kapsamda yapılanları ise şöyle özetliyor:

“Bu taleplerin hepsini duymak, çabalarımızı ve kaynaklarımızı sağlık profesyonellerinin ve hastaların yaşamında en büyük farkı yaratabileceğimiz noktaya odaklamak için, şirket içerisinde ‘Hack the Crisis (Krizle Mücadele)’ adlı bir fikir maratonunu başlattık. Bu fikir maratonunda 9’u kısa, 3’ü orta vadeli projeye dönüşen toplam 33 yeni fikir ortaya çıktı. Kısa vadeli projelerimizi COVID-19 krizinin en iyi şekilde nasıl ele alınacağı konusunda hızlı ve güvenilir bilgi alışverişi sağlayacak; sağlık uzmanları, hastalar ve doktorlar arasında gerçek zamanlı bağlantı kurma ihtiyacına cevap vermek üzere kurguladık. Küresel ağımız ve mevcut dijital altyapımız sayesinde bilgilendirici web seminerleri organize ettik. Bu konuda daha fazlasını yapmak için planlarımız hazır.”

Klicko, orta vadeli projelere yansıyan temel önceliğin ise COVID-19 harici diğer hastaların hastalıkla ilgili süreçlerinin güvenli bir şekilde yürütülmesini sağlamak olduğunu söylüyor. “Bu alanda hastalar ve doktorlar arasında çevrimiçi iletişim ve teletıp altyapıları oluşturmak, steril merkezlerin kurulmasına destek olmak, kronik hastalar için daha da karmaşıklaşan hastalık yönetimi süreçlerini yönetebilecekleri mobil uygulamalar geliştirmek gibi fikirler ortaya çıktı. Tüm bu fikirleri gönüllülük esasıyla gerçeğe dönüştürüyor ve geliştirmeye devam ediyoruz.” diyor Klicko.

“ACİL İHTİYAÇLARIN GİDERİLMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Natasa Klicko, Araştırmacı İlaç Şirketleri Derneği’nin (AİFD) bir üyesi olan Roche İlaç Türkiye’nin en acil ihtiyaçların giderilmesi için destek sağlama konusunda Sağlık Bakanlığı ile iletişimde olduğunu ve bu kapsamda farklı sağlık merkezlerinde ortaya çıkan ihtiyaçlara cevaben bugüne dek ventilatörlerin ve temassız (kızılötesi) ateş ölçerlerin teslimatını AİFD ve ilgili kurumlar aracılığıyla tamamladıklarını ifade ediyor.

Klicko’ya göre yapılan bunca şeye rağmen yapacak daha çok iş var. “Bugüne dek çok çaba sarf ettik ve bunların sonucunda da birçok başarılı işe imza attık. Ancak bunlardan mutluluk duyacak vaktimiz yok, çünkü önümüzde uzun ve zorlu bir süreç olduğunun farkındayız” diyen Klicko sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Bu toplumun bir parçası olarak, bu sürecin önemli bir kısmında rol almaktan, küçük de olsa bir fayda sağlamaktan gurur duyuyoruz. Roche Türkiye olarak hastalar için en iyisini yapmak adına, bitmek bilmeyen çabalarımız ve sahip olduğumuz pozitif enerjiyle, bu zor günleri geride bırakmak için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

PANDEMİ ODAKLI YENİ FİKİRLER ‘HACK THE CRISIS (KRİZLE MÜCADELE)’ ATÖLYESİNDE ŞEKİLLENDİ

Roche İlaç Türkiye’nin düzenlediği fikir maratonu ‘Hack the Crisis’ ile COVID-19’la mücadelede hastalara ve sağlık çalışanlarına destek olacak, onların hayatını kolaylaştıracak yeni projelerin temelleri atıldı. Bir kısmında hasta dernekleri ile iş birliklerinin yapıldığı bu projelerin bazıları şöyle:

          Derneklerin dijital gücü ile toplum farkındalığının artırılması

          Hekim ve hasta dernekleri ile dijital paneller

          Sağlık çalışanlarına dernekler ve Bakanlık üzerinden ekipman temini

          Global uzmanlık ve deneyimlerin Türkiye’deki hekimlerle buluşturulması

          Kronik hastalık takibi sağlayan mobil uygulamalar

          İzole merkezlerin ve araçların hayata geçirilmesine destek

          Paydaşlar ile uzaktan sağlık hizmetine erişim altyapısı oluşturması

“PANDEMİ BOYUNCA ODAĞIMIZ HASTALAR OLDU”

“Salgın döneminde tedavilerinin devamlılığında bir aksama yaşanmaması adına doğru bilgiyi hasta ve hasta yakınlarına ulaştırmak üzere tüm imkanlarıyla iletişime öncelik verdiklerini belirten Klicko, “Bu pandemi yakın dönemde hiç kimsenin tecrübe etmediği zorlu bir süreç. Birçok insan bu salgın nedeniyle hastanelere gidip gitmemek endişesiyle tedavilerini aksatmak gibi sıkıntılar yaşadı. Biz de Roche olarak hem sahip olduğumuz kurumsal sosyal medya hesaplarımızdan, hem de çeşitli hekim ve hasta dernekleri ile iş birliği yaparak daha önceden hayata geçirmiş olduğumuz meme kanserli hastalar için ‘Merakına Yenilsin’, MS hastaları için ‘MS Platformu’ ve hemofilili bireyler için ‘Hem de Nasıl’ gibi farklı alanlar üzerine geliştirilmiş olan platformlar üzerinden hastalar için bu pandemi sürecinde dikkat etmeleri gereken doğru bilgileri aktarmaya çalıştık. Böylece yaşadıkları bu kararsızlık içerisinde onlara referanslı bilgiye kolayca ulaşabilmeleri ve akıllarındaki soru işaretlerini giderebilmeleri için destek olduk ve olmaya devam edeceğiz” diyor.

“ÇEVİK YAPIMIZ BU SÜREÇTE TÜM ÇALIŞMALARIMIZI DESTEKLEDİ”

Dr. Natasa Klicko şirketin içerisinde bulunduğu çevik dönüşüm yolculuğunun özellikle de bu süreçte önemli bir avantaj yarattığına dikkat çekiyor: “Teknolojiyi işimizin vazgeçilmez bir parçası haline getirdiğimiz için, pandemi döneminde de tüm süreçlerimizde dijital dönüşümü çok daha hızlı ve etkin bir şekilde uygulamaya koyabildik. İş Sürekliliği Yönetimi ekibimiz pandemi öncesinde Çin ve Avrupa’da vakalar artmaya başladığı andan itibaren, hastaların ilaca erişimi için tedarik, çalışan sağlığı ile iş sürekliliği konusunda şirket önceliklerini ve adımlarını belirlerken; İK ve İletişim ekibimiz de tüm bu süreçlerin vazgeçilmez koşulu olan çalışanlarımızın, bu dönemi sağlıklı ve verimli bir şekilde geçirebilmesi için önemli adımlar attı.


İçeriği Paylaşın