Roche’tan UNICEF’e Destek

Roche’tan UNICEF’e Destek

Roche’tan UNICEF’e Destek

Bizi Takip Et


Sağlık sorunlarına çözüm üretmenin yanı sıra, sosyal sorumluluk projeleriyle de toplumsal değer yaratan Roche, UNICEF’in ülkemizde 9-14 yaş arası okul dışı kalmış 90.000 çocuğun hızlandırılmış eğitimle yaşıtlarının seviyesine getirilmesi için gerekli fonların yaratılmasına katkıda bulunmak için düzenleyeceği  “Stars of İstanbul” açık hava sanat sergisine katılarak, eğitime destek sağlayacak.

İstanbul’un farklı noktalarında farklı tasarımlara sahip yıldız heykellerinin sergileneceği etkinlik için, Roche’un yıldızını ünlü ressam İsmail Acar hazırladı. Acar, İstanbul’un en eski eserlerinden biri olan Sultanahmet Meydanı’ndaki Yılanlı Sütun çalışmasıyla Roche’un yıldızını yorumladı.

Henüz çözülmemiş sağlık sorunlarına odaklanan Roche, gerçekleştirdiği kapsamlı sosyal sorumluluk faaliyetleriyle toplum üzerinde sürdürülebilir bir etki yaratmayı amaçlıyor. UNICEF’in eğitim projelerine 2006’dan bu yana destek veren Roche Türkiye, bu katkısını “Stars of İstanbul” projesiyle sürdürüyor. UNICEF’in hedefine katkı sağlamak amacıyla 1 Eylül-30 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul’da sadece bir kez düzenlenecek olan açık hava sanat sergisinde, çarpıcı tasarımlara sahip yıldız heykeller, İstanbul’a renk katacak.

Sergide yer alacak yıldız heykellerinden birini de, Roche adına ünlü ressam İsmail Acar yorumladı. Acar, İstanbul’un en eski sanat eserlerinden biri olan ve Sultanahmet Meydanı’nda bulunan ve günümüzde kaybolmaya yüz tutan Yılanlı Sütün’dan esinlenerek, Roche’un projedeki yıldızını renklendirdi. Roche’un yıldızı, üç ay boyunca İstanbullular’la Kanyon Alışveriş Merkezi’nde buluşacak ve daha sonra UNICEF yararına Sothebey’s tarafından düzenlenen müzayedede diğer yıldızlarla birlikte satışa sunulacak.

YILANLI SÜTUN

Sanatçı İsmail Acar çalışmaya ilişkin şunları söylüyor:

“31 Yunan devletinin birleşip Persler’e karşı verdikleri bir savaşın anısına yapılan Yılanlı Sütun, hem Doğu Roma Bizans hem de Osmanlı İmparatorluğu döneminde önemli bir kültür ve estetik sembolü olarak şehrin en önemli noktasında yer almış, Cumhuriyet dönemine tüm yıpranmışlığına rağmen bir kültür değeri olarak taşınmıştır. Şehrin bana göre en önemli ve kaybolmaya yüz tutmuş eserlerinden biri olan, tamamı bronz bu anıt günümüzde her anlamda korumasızdır. Doğal ve insani tehditlere karşı bu eseri tekrar gündeme getirmekteki amacım, İstanbul’un kaybolmaya terk edilmiş en önemli  eserlerinden birine sahip çıkarak İstanbul’un Yıldızları projesi kapsamında şehrimiz insanlarının da dikkatini çekmektir.”

STARS OF İSTANBUL HAKKINDA

UNICEF’in Türkiye’deki 60. hizmet yılı çalışmaları kapsamında, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ile birlikte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile düzenlenen Stars of İstanbul’un amacı, sanat aracılığıyla, ülkemizde 9-14 yaş arası okul dışı kalmış 90.000 çocuğun hızlandırılmış eğitimle yaşıtlarının seviyesine getirilmesi için gerekli fonların yaratılmasına katkıda bulunmak.

İstanbul yüzlerce yıldız ile donanacak, yıldızlar parlayacak ve her parlayan yıldız 100 çocuğu okutacak. İlköğrenimini tamamlayamamış binlerce çocuğa okul kapısını açacak olan Stars of Istanbul açıkhava sergisi kapsamında 72 Marka’nın, 110 sanatçı, tasarımcı, zanaatkarın anlam kattığı eşsiz 120 yıldız tasarımları İstanbul’u Eylül, Kasım arasında 3 ay boyunca süsleyecek, sürpriz mekanlarda karşımıza çıkacak.


İçeriği Paylaşın