Saç Ekiminde İz Bırakmayan Yöntem: FUE

Saç Ekiminde İz Bırakmayan Yöntem: FUE

Saç Ekiminde İz Bırakmayan Yöntem: FUE

Bizi Takip Et


Türkiye, sağlık turizminde saç ekimi konusunda en popüler destinasyonlar arasında yer alıyor. Dünyanın dört bir yanından her yıl binlerce kişi saç ektirme operasyonu için Türkiye’ye geliyor. Saç ekimi için Türkiye’nin tercih edilme nedenleri arasında tecrübeli doktorların ve medikal ekibin bulunması gösteriliyor. Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği’nin verilerine göre Türkiye’de ve ülkemize yakın coğrafyalarda sakal ve bıyık ekimi uygulamalarındaki taleplerde her yıl yoğun artış gözleniyor. Transmed Saç ve Estetik Cerrahi Tıp Merkezi Direktörü Dr. Melike Külahçı, saç ekimi konusunda merak edilenler konusunda bilgi veriyor:

“Saç ekimi, sağlıklı saç köklerinin verici alandan alınarak, saçların döküldüğü bölgelere yerleştirilmesi yöntemidir. Saç ekiminde sağlıklı ve güvenilir bir süreç ve sonuç sağlanması için kişiye özel bir tedavi geliştirilmelidir.Saç ekimi her cerrahi operasyon gibi bir uzman bir doktor ve ekibi tarafından yapılmalıdır. Saç ekiminin ehliyetsiz ellerde yapılması enfeksiyon riski ve akut komplikasyon yaratır. Özellikle lokal anestezinin uzman doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Konuya hakim uzman bir doktor elinde, kişinin saç girişiminden sonra sorunsuz iyileşmesi sağlanır. Sonuçların doğal gözükmesi sadece kökün doğru açıyla yerleşmesine bağlı değildir. Yara iyileşme sürecini bilen, dünya standartlarında malzeme kullanan ve yeni gelişmeleri takip eden bir doktor, ekildiği anlaşılmayan sık ve güzel saçların garantisidir.

SAÇ NAKLİNİN MEVSİMİ YOKTUR!

Saç ekimi yaptırmayı düşünenler, ‘Saçımı ne zaman ektirmeliyim? Yaz mevsiminde mi yoksa kış mevsiminde mi operasyon geçirmeliyim?’ diye ikilemde kalmaktadırlar. Bilinenin aksine saç ekimi için özel bir mevsim bulunmamaktadır ve yılın 12 ayı rahatlıkla saç nakli yapılabilmektedir. Sadece bazı aylarda ve mevsim geçişlerinde kişiye göre saç dökülmeleri sıklaşabilir ya da azalabilir. Her kişi kendi saç yapısına göre bu süreci gözlemleyerek saç ekimi için uygun olan zamanı belirleyebilir.

SAÇ EKİMİNDE FUE YÖNTEMİ NEDİR?

FUE Yöntemi ‘FolicularUniteExtraction’  teriminin kısaltılmasıdır. Foliküler Ünite saç kökü hücrelerinin her birine verilen addır. FUE yönteminde nakledilecek foliküler üniteler saçlı deriden tek tek özel bir aletle alınarak yeni yerlerine aynı gün yerleştirilir. Yöntemin en büyük avantajı tek tek çıkarılan köklerin yerlerinde iz kalmamasıdır. FUE yönteminde köklerin alındığı yerler 24 ile 48 saat içerisinde iyileşmesini tamamlar. Saç ekimi uygulaması için genellikle verici alan olan enseden alınan saç kökleri (greft) toplanarak hedeflenmiş saçsız bölgeye yerleştirilmektedir. Bazı durumlarda hastanın ense kısmında yeterli saç kökü olmaması durumunda kişinin sakal bölgesinden de saç kökü alınabilmektedir

Dr. Melike Külahçı

DOĞRUDAN SAÇ EKİMİ NEDİR?

DHI Saç Ekimi metodu (Direct HairImplantation-Doğrudan Saç Ekimi), 0.6 mm ve 1 mm arasında kalınlığı değişen cerrahi kalem ile tek tek toplanılan saç köklerinin ayrıştırılıp temizlendikten sonra kafa derisine herhangi bir kanal açmaksızın direkt olarak nakledilmesidir.

SAÇ EKİMİNDE AĞRI, SIZI HİSSEDİLMEZ!

Saç ekim işleminin yapılacağı gün ilk önce hastaya doktor tarafından lokal anestezi uygulanır. Böylece operasyon sırasında ağrı ve sızı hissedilmez. Saç ekimi işlemi yarım gün sürmektedir ve ertesi gün hasta günlük yaşamına dönebilir. Saç ekimini takip eden 2 ile 6 hafta içinde ekilen saçların büyük kısmı dökülmektedir ve bu normal bir süreçtir. Saç ekimi sonrası kabuk dökme işlemi 10 günde tamamlanır. Geçici olarak dökülen saçların kökleri deri altında kalmaya devam eder ve yaklaşık olarak 10 hafta sonra mevcut saç köklerinden yeni saçlar uzamaya başlar.

SAKAL VE BIYIK EKİMİ NASIL YAPILIR?

Saç kılı olan herkese sakal ve bıyık ekimi yapılabilir. İki kulak arasındaki ensenin hemen üstündeki ince telli bölge veya kulak üstlerinden saç kökleri alınarak operasyon gerçekleştirilir. Ekim günü kırmızı kabuklar halinde iyileşen cilt bir hafta sonra hiçbir iz kalmadan eski görüntüsüne kavuşur. Sakal ve bıyık bölgesine ekilen saç teli ile daha önceden var olan sakal ve saç kılını çıplak gözle birbirinden ayırmak mümkün olmaz.


İçeriği Paylaşın