Saç Ekiminin Mevsimi Olur Mu?

Saç Ekiminin Mevsimi Olur Mu?

Saç Ekiminin Mevsimi Olur Mu?

Bizi Takip Et


Saç ekimi konusunda pek çok bilgi kirliliğinin yaşandığını söyleyen World FUE Institute’un Başkanı ve ASMED Özel Tıp Merkezi Başhekimi Dr. Koray Erdoğan “Saçlarınızla ilgili ekim kararını verdiğinizde, saç ekimi için uygun zaman gelmiş demektir. Saç ekimini uygulamak için beklememiz gereken bir mevsim kesinlikle yok.” dedi.

MEVSİMSEL FARKLILIKLAR SAÇ EKİMİNE ENGEL DEĞİL

Dr. Erdoğan, saç ekimi için havaların serinlemesinin beklenmesi gerektiğine yönelik yanlış bir algının varlığına işaret ederek, bunun gerçekle yakından uzaktan ilgisi olmadığının altını çizdi. Dr. Koray Erdoğan şöyle konuştu: “Mevsimsel farklılıklar, havanın sıcaklığı, yağış gibi faktörlerin operasyon üzerinde en ufak bir etkisi yok. Yeter ki, siz saç ektirmeye karar verin.  Saç ekimi kararı, psikolojik açıdan hazır olmaktan tıbbi koşulların uygun olmasına, doğru doktoru seçmeye dek pek çok farklı noktayı değerlendirmeyi gerektiriyor.  Ama saç ekiminizi konusunda uzman bir doktor ve cerrahi ekip gerçekleştiriyorsa, havadan bağımsız olarak iyi sonuçlar elde edeceksiniz demektir. Bütün ihtiyacınız, yoğun iş planınız içinde kendinize yeterince zaman ayırabileceğiniz ve günlük streslerinizden uzak kalabileceğiniz bir dönem seçmeniz.”

SAÇ EKİMİ SONRASI 15 GÜN HAVUZ YA DA DENİZE GİRİLMEMELİ

Dr. Erdoğan, tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi saç ekiminde de ameliyat sonrası uyulması gereken bazı kurallar olduğunu belirterek, “Genellikle iyileşme sürecinde 2-5 gün arasında dinlenme, özellikle fiziki kuvvet gerektiren spor faaliyetlerinde bulunmamaları, eğer fiziki çaba gerektiren bir işte çalışıyorlarsa da izin almaları önerilir. Saç ekimi operasyonundan sonra hastaların başlarını güneşten korumaları önemlidir. 15 gün boyunca günde 2 saatten fazla güneş ışığına maruz kalmamaları gerekiyor. Bunun için şapka takmak yeterlidir. Şapka pamuklu olmalı ve başı sıkmamalıdır. Ayrıca sık yıkanmalı ve başın fazla terlemesine yol açmamalıdır.” diye konuştu. Dr. Erdoğan, ayrıca saç ekimi yaptıranların 15 gün boyunca havuz ve denize girmemeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.


İçeriği Paylaşın