Saçlarınızı Geri Alın!

Saçlarınızı Geri Alın!

Saçlarınızı Geri Alın!

Bizi Takip Et


Son yıllarda herkes saçının dökülmesinden şikayetçi. Sanki saç dökülmesi, modern yaşamın doğal bir sonucu haline geldi.  Ancak kimi zaman kalıcı bir hal alan saç dökülmeleri saç ekimiyle bir sorun olmaktan çıkıyor. Günümüzde ileri teknoloji ve modern teknikler kullanılarak yapılan saç ekimiyle hayal edilen doğal saçlara kavuşmak mümkün. Saç ekimiyle ilgili merak edilenleri ASMED Medikal Direktörü Dr. Koray Erdoğan’a sorduk.

SAÇ EKİMİ NE ZAMAN YAPTIRILMALI?

Saç dökülmesi, hem kadınları hem de erkekleri etkileyen önemli bir sorun. Bunun en önemli nedeni ise günümüzde artık herkesin kendi görünümüne daha fazla özen göstermeye başlaması. Saç ekimine karar verirken önemli kriter, dökülen saç miktarı. Eğer kişinin günde 100’den fazla saç teli dökülüyorsa ve bu durum mevsimsel döngülerin dışında gerçekleşiyorsa, artık geri dönüşü olmayan bir aşamaya geçilmiş demektir.

SAÇ EKİMİNE HAZIR MISINIZ?

Saç ekimi kararında tıbbi ölçütler kadar, kişinin kendi görünümüyle ilgili hissettikleri, saç ekimine gerçekten hazır olup olmadığı da çok önemli. Eğer saç ekimi yaptırmak istiyorsanız, bunu anlamak için öncelikle bir aynanın karşısına geçin. Daha sonra gözlerinizi kapatın ve kendinizi saçlarınız varmış gibi hayal edin. Hayatınız nasıl olurdu? Kendinizi nasıl hissederdiniz? İşte bu duygulara odaklanıp, saçlarınız olduğunda hissettiklerinizi en iyi anlatan kelimeleri söyleyin.  Eğer, hissettiklerinizi “Özgüvenli, enerjik, güzel, genç, coşkulu” diye dile getiriyorsanız, en önemli testi geçtiniz ve saç ekimine hazırsınız demektir.

Dr. Koray Erdoğan

SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR?

Saç ekiminde iki teknik kullanılıyor. Bunlardan biri; saçlı derinin şerit halinde kesilmesiyle elde edilen saçların ekilmesi olarak tanımlanan FUT yöntemi. Diğeri ise; saç köklerinin tek tek çıkarılarak saçsız bölgeye yerleştirilmesine dayanan FUE tekniği. Bu işlemde ekim, doğal saç çıkış yönü dikkate alınarak yapılıyor.

Saç köklerinin tek tek çıkarılarak saçsız bölgeye yerleştirilmesinin pek çok olumlu yanı söz konusu:

 • Saç ekimine gereksinim duyan herkese bu yöntem uygulanabilir. Hatta FUT için zayıf bir aday olan bazı bireylerde, FUE ile çok başarılı sonuçlar alınabiliyor.
 • Yara izi kalmaz. Bunun da sebebi, kesik ve dikiş izi olmamasıdır. Böylece hastalar, ileriki yıllarda saçlarını çok kısa kestirerek de kullanabiliyorlar.
 • İyileşme süresi çok daha rahat ve kısa.
 • Saç ekimi operasyonu sırasında hissedilen acı ve hareket kısıtlılığı daha az.
 • Donör alan olarak çok daha geniş bir bölge kullanılabiliyor. Yöntemin bir diğer olumlu yanı da zayıf donörü olan kişilerde saç ekiminin başarılı sonuç vermesini sağlaması.
 • Bu yöntemle istenmeyen saç çizgisi de düzeltilebiliyor.

SAÇ EKİMİNDE YENİÇAĞ: UZUN SAÇ EKİMİ

“Saç ekimi” denilince, genellikle zihinde canlanan tablo, tamamen kazınan ve sanki iğne delikleriyle kaplıymış gibi görünen bir baş oluyor. Ancak saç ekiminde çok yeni bir teknik olan uzun saç ekimi, Long Hair Fue yönteminde, ön ya da arka bölgedeki saçlar tıraş edilmeden var olan, uzun halleriyle çıkarılıp ekiliyor. Bu yöntemde ön ya da arka taraftaki saçların tıraş edilmemesi estetik olarak avantaj sağlıyor. Donör alan olarak kullanılan başın arkasındaki uzun saçlar alınarak, seyrelmeye başlamış ya da açılmış ön, yan ve tepe bölgelerine ekiliyor. Saçı tümüyle ya da kısmen tıraş ederek yapılan ekimlerle karşılaştırıldığında, operasyon süresi ve süreci değişmiyor. Uzun saç ekiminde de tüm saçlar tek tek elle; yani manuel olarak çıkartılıp ekiliyor. Manuel olarak çalışmak, saç kökü çıkarılan bölgenin ve saç köklerinin korunmasını sağlıyor. Uzun saç ekiminin en önemli avantajı, sonucun işlem sonunda hemen görülebilmesi. Uzun saç ekimi kadın ya da erkek herkese uygulanabiliyor. Ancak kadınlarda saç ekimi, eğer erkek tipi bir dökülme yaşanıyorsa mümkündür.

SAÇ EKİMİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN 7 ŞEY

 • Saç ekimi, hekim tarafından lokal anestezi altında yapılan bir operasyondur. Bu nedenle operasyon sırasında ağrı ya da acı hissedilmez.
 • Uzun saç ekimi sonrasında kişi isterse hemen iş ya da sosyal yaşamına dönebilir. Ancak yine de iki gün istirahat önerilir.
 • Saç ekimi sonrasında çok ciddi boyutta olmasa da biraz şişme ve kabuklanma görülebilir. Şişme, soğuk kompres uygulanarak giderilebilir.
 • Saç ekimi sonrasında belirli bir süre baş bölgesi direkt güneş ışığından korunmalıdır.
 • Yaklaşık 10 gün süreyle yüzme ve ağır aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 • İki ay boyunca saçlar boyatılmamalıdır.
 • Yaklaşık 10 gün boyunca sadece hekimin verdiği özel şampuan kullanılmalıdır.

İçeriği Paylaşın