Sağlığı Tehdit Ediyor: Sahte Ateş Ölçerlere Dikkat!

Özellik pandemi döneminde gerek evlerde gerekse kapalı ortamlarda kullanılan ateş ölçüm cihazlarının doğru sonucu vermesi oldukça önemli. Bundan dolayı sahte ya da gerekli standartları karşılamayan cihazlara karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Sağlığı Tehdit Ediyor: Sahte Ateş Ölçerlere Dikkat!

Bizi Takip Et


Çin'de ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan Covid-19 genç-yaşlı, herkesi tehdit etmeye devam ediyor. Salgın, her ne kadar aşı ile kontrol altına alınmaya çalışılsa da tamamen yok olana kadar kontrollü bir hayat sürmeye devam etmemiz çok önemli.

Virüsten korunmak için önlemlere sıkı sıkıya uymamız gerekiyor. Son iki yıldır hayat tarzımız haline gelen bu önlemler ile birlikte günlük yaşantımıza bir çok tıbbi cihaz da dahil oldu. Bunlardan en önemlisi de sık sık kullandığımız ateş ölçerler. Birçok evde bulunan ateş ölçerler Covid-19 ile birlikte hepimizin vazgeçilmez tıbbi cihazı haline geldi.

Özellikle alışveriş merkezleri, hastaneler, okullar, restoranlar başta olmak üzere kapalı sosyal alanlara ateş ölçümü yapılarak girilebiliyor. Böylece hem kendi sağlığımızı hem başkalarının sağlığını riske atmamak için en önemli önlem alınmış oluyor.Bununla birlikte, günlük yaşantımızda bu kadar önemli hale gelen ateş ölçerlerin "uygun şartları" taşıyıp taşımadığı da önem arz ediyor.

SAHTE ATEŞ ÖLÇERE DİKKAT!

Medisana Türkiye Medikal Ürünler Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Atalay Yiğit, pandemi ile birlikte bu zamana kadar tıbbi cihaz işinde olmayan bazı fırsatçıların Çin’den sahte ya da gerekli standartları karşılamayan cihazları getirerek halk sağlığını tehlikeye attıklarını dile getirdi. 

"Özellikle içinde olduğumuz pandemi döneminde ortaya çıkan bazı ticari fırsatlarla uluslararası standartlara uygun olmayan ve güvenilirliği kanıtlanmamış ateş ölçerlerin piyasada olduğuna fazlaca tanıklık ediyoruz" diye konuşan Yiğit, “Birçok uzmanın da sıklıkla dile getirdiği gibi biz de vatandaşlarımızı bu konuda uyarmak istiyoruz. Böylesine hassas bir dönemde hem kendi hem başkalarının sağlığını tehlikeye atmamak için doğru ateş ölçümü hayati önem taşıyor.

Bu cihazların uluslararası geçerlilikte bir belge olan Medikal CE belgesi ve Sağlık Bakanlığı uygunluk belgesine sahip olmaları gerekiyor. Ateş ölçer seçimi yaparken piyasada yaygın olan cihazlar ve markalar tercih edilmeli. Satın alınacak cihazın doğru tekniklerle ve prosedürlerle üretildiğinden emin olunmalı. Normal fiyatının 10’da 1’i fiyatına satılan bir ürünün sağlıklı bir ölçüm yapması mümkün değil. Fırsatçıların sağlığımızla oynamasına izin vermeyin" uyarısında bulundu.


İçeriği Paylaşın