Sağlık Bakanlığı’ndan Sahte Meme Silikonu Açıklaması

Sağlık Bakanlığı’ndan Sahte Meme Silikonu Açıklaması

Sağlık Bakanlığı’ndan Sahte Meme Silikonu Açıklaması

Bizi Takip Et


T.C. Sağlık Bakanlığı, günlerdir dünya kamuoyunu meşgul eden Fransız PIP firması tarafından üretilen ve meme protezinde kullanılan ancak kansere neden olduğu tartışılan sahte slikonlarla ilgili açıklama yaptı.

Fransız PIP firması tarafından üretilen ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkede kullanılan meme silikonlarının endüstri tipi silikonlar olduğu bir süre önce ortaya çıkmış, kansere yol açma ihtimali nedeniyle geri toplanmaya başlamıştı.

Sağlık Bakanlığı’nın PIP Poly Implant Protezlerine ilişkin açıklamasında, söz konusu implantların, bugüne kadar Türkiye’de 706 çift implantın kullanıldığı bildirildi. Acıklamada şu bilgiler verildi:

“İlk olarak 3 Mart 2008 tarihinde PIP implantlarının ithal edilmeye başlandığı, 30 Mart 2010 tarihine kadar satışının yapıldığı, toplam 1257 çift (2514 adet) ürünün Türkiye’ye getirildiği ve ülke genelinde 706 çift (1412 adet) implantın kullanıldığı tespit edilmiştir.

Sağlık Bakanlığı’nın bugüne kadar implant takılan kişilerden çoğuna ulaştığı, henüz ulaşılamayan kişilere de ulaşılmaya devam edildiği belirtilen açıklamada, ulaşılan kişilere, söz konusu implantlar ile kanser arasında bir bağlantı olduğuna dair bilimsel veri bulunmadığının anlatıldığı vurgulandı. Açıklama şöyle devam ediyor:

“Yapılan görüşmelerde ilgili kişilerden öncelikle implant kartında yer alan implant marka adını kontrol etmeleri, hekimlerine ve/veya operasyonu gerçekleştiren ilgili sağlık kurum/kuruluşuna başvurmaları, her 6 ayda bir göğüs ve aksiller lenf nodu alanını hedef alan ultrason taraması yaptırmaları istenmiştir.

Ayrıca, implantın yırtılması, parçalanması gibi olumsuz durumlarda derhal hekimlerini ve/veya operasyonun gerçekleştirildiği ilgili sağlık kurum/kuruluşları ile Bakanlığımız İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nü bilgilendirmeleri önerilmiştir.

Ülkemizde bugüne kadar PIP implantları kullanımıyla ilgili olumsuz herhangi bir vaka tespit edilmemiştir. Avrupa Birliği ülkeleri ile imalatçı ülke sağlık otoritelerinin araştırmaları Bakanlığımız Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanlığı tarafından takip edilmektedir.”


İçeriği Paylaşın