“Sağlık” Temalı Reklamlar…


Bizi Takip Et


Esra Kazancıbaşı İle Sağlık

Bir kadın sevdiği adam kalp, kanser gibi bir hastalığa yakalandığında neler hisseder? Peki ya, çocuğunun ayağı kırılan bir anne hangi duyguları yaşar? Eşinin doğum sancıları tutan erkek hastanede geçmek bilmeyen saatlerde nasıl bir ruh hali içinde olur?

Hasta yakını olmak zordur. Ameliyathanenin ya da yoğun bakım servisinin

kapısında çaresizce beklemek… Sevdiğinin sağlığına bir an önce kavuşması için dua etmek… Kaybetme korkusuyla sevdiğinin kokusunu içine çekerek onu öpmek… Kulağına sevdiğini fısıldamak… Doktorun ağzından çıkacak “Herşey yolunda”, “Sağlığı iyi” ya da “İyileşti” gibi bir sözü duyabilmek için umutla sabahı etmek…

İşte, ben de eşimin çoğunlukla yoğun bakımda geçen tam 2,5 ayı bulan kalp yetersizliği tedavi sürecinde benzer duyguları yaşadım. Hastane koridorunda ayak üstü sohbet ettiğim diğer refaketçilerin gözlerine yansıyan umutla endişenin karışımı o farklı ifadeyi beynimden hala silip atamadım.

HASTA YAKINLARI VE NEFES…

Allianz Sigorta’nın yaptığı yeni reklam filmi, hasta yakınlarının bu duygularını öylesine güzel yansıtıyor ki; her seferinde annemin, babamın, eşimin hastanede tedavi gördüğü zorlu günlere götürüyor beni. Bir reklam filmi senaryosuyla, oyuncularıyla ve müziğiyle böylesine mi insanın ruhuna dokunur?

Reklamda İbrahim Tatlıses imzalı ve Kalben’in yorumladığı “Haydi Söyle” şarkısında, notalar sözlerle birleşip, hasta ya da hasta yakını olmayı deneyimlemiş herkesin yüreğine ok gibi saplanıyor

Reklamın oyuncu kadrosu da son derece başarılı. Eşine kanser tanısı konan kadını canlandıran oyuncu öylesine doğal, öylesine sahici ki; onda sanki eşimin hastane günlerinde kendimi görüyorum. Aynı doğallık kızının ayağı kırılan genç anneyle, eşi doğum yapan genç babadan da ekran karşısındaki seyirciye yansıyor..

İlk gördüğümde “Bu neyin reklamı?” diye beni ekrana kilitleyen “Nefes” temalı filmi ise  25’inci yılını kutlayan Acıbadem Sağlık  Grubu’na ait. Filmde aslında sağlıklıyken değerini bilmediğimiz, önemini hissetmediğimiz nefesimize vurgu yapılıyor. “Sağlıklı bir nefes tek dileğimiyiz” sloganıyla reklam izleyicinin kalbini 12’den vuruyor.

NEFES DARLIĞI İLE GELEN HASTALIKLARA DİKKAT!

Gerçekten de sağlıklı bir nefes son derece önemli. Türkiye’de kalp, KOAH ya da astım benzeri akciğer hastalıkları nedeniyle nefes alamayan, ilaçlara hatta makineye bağlı olarak yaşayan pek çok insan var. Onlar, sabah uyandıklarında camlarını açıp ciğerlerinin derinlerine temiz havayı çekemiyorlar. Nefes darlığı yüzünden yürümekte, hareket etmekte, konuşmakta, hatta yemek yemekte bile zorlanıyorlar.

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de yaklaşık 3 milyon KOAH hastası var. KOAH, günümüzde bulaşıcı olmayan hastalıklar içinde üçüncü ölüm nedeni olarak yer alıyor.

Türkiye’de 40 yaş üstü her 5 kişiden 1’inde KOAH görülüyor. Ancak 10 KOAH hastasından sadece biri  doktora başvuruyor. Bununda en büyük sebebi sigara içen kişilerin öksürük ve balgam şikayetlerinin sigara kaynaklı olduğunu yanılgısına düşmeleri.

HASTANENİN DOKTORLARI DA REKLAM FİLMİNDE ROL ALMIŞ!

Acıbadem’in reklam filminde oynayanlar içinde hastanenin doktorları da var. Mesela kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör filmde ilk gözüme çarpan hekim oldu.

Son olarak böylesine yaratıcı fikirlerin sahiplerine ve iki reklamın emek verenlerine de haklarını teslim edeyim. Acıbadem’in reklam filminde TBWA İstanbul’un, Allianz’ın reklamında ise Concept Ajansı’ın imzası var.

Sağlıklı nefes alabilmek de, sevdiklerimizin sağlığının yerinde olması da hayattaki en büyük zenginliğimiz, şükretmek için en büyük nedenimiz.

Esra Kazancıbaşı Öztekin

sagligimicin@gmail.com

Not: Bu yazı 19 Kasım  2016 tarihinde Yenibirlik Gazetesinde yayımlandı.


İçeriği Paylaşın