Sağlıklı Bronzlaşma Yoktur!

Sağlıklı Bronzlaşma Yoktur!

Sağlıklı Bronzlaşma Yoktur!

Bizi Takip Et


Dünyada saatte bir kişi deri kanserilerinin en tehlikeli türü melanom nedeniyle hayatını kaybediyor. Melanomdan ve tüm deri kanserlerinden korunmanın ilk yolu 10.00-16.00 saatleri arasında güneşe çıkmamak ve farkında olmak!

Deri kanseri, en sık görülen kanser türleri arasında ilk sırada yer alıyor. Özellikle güneş ışığının etkisiyle açık tenli kişilerde deri kanseri gelişimi riski daha çok artıyor. Kanser Savaşçıları Derneği, pek çok insanın deniz ve havuz kenarlarında güneşlendiği yaz günlerinde, bu konuya dikkat çekmek ve güneşin kanseri tetikleyici etkileriyle ilgili toplumu uyarmak için ‘KENDİNİ YAKMA’ sloganıyla sosyal medyada bir farkındalık kampanyası başlattı. Bristol-Myers Squibb (BMS) Türkiye’nin desteği ile hazırlanan viral video ile güneşten korunmaya ve bu önemli kanser türüne dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

Güneşten korunarak ve bedendeki benleri düzenli olarak kontrol ederek bu kanserden korunmak ve erken tanı şansını yakalamak mümkün! Derneğin sosyal medya kampanyası için hazırladığı videoda da güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan birinin hastanede biten öyküsü çarpıcı bir dille aktarılıyor.

Kanser Savaşçıları Derneği’ne destek veren dermatologlar, sağlıklı bronzlaşma olmadığına, bronz bir tene sahip olmak isteyenlerin çoğunlukla tercih ettiği güneşlenme saatlerinin, melanom açısından büyük tehlike arz ettiğine dikkat çekiyor.

Tüm deri kanserleri ve özellikle melanoma için güneş yanıkları dışında, tekrarlayan röntgen, arsenik ile katrana maruz kalmak ve ailesinde deri kanseri öyküsünün olması da diğer riskler arasında.

BEN MUAYENESI HAYAT KURTARIYOR

Erken tanı, tüm kanser türlerinde olduğu gibi melanomda da sağ kalım süresini uzatıyor. Çeşitli çalışmalar, düzenli deri muayenesi yapılan olgularda kanseri, erken evredeyken  yakalama şansının daha yüksek olduğunu gösteriyor. ABD Dermatoloji Akademisi, melanom gelişimi için yüksek risk taşıyan kişilerin düzenli olarak dermatologlar tarafından muayene edilmesini öneriyor. Genel popülasyonla karşılaştırıldığında bir veya daha fazla risk faktörü olan kişiler (kızıl veya sarı saç, çillenme, 20 yaştan önce üç veya daha fazla şiddetli güneş yanığı öyküsü, uzun süre açık havada çalışma) melanom gelişimi açısından hiç risk faktörü bulunmayanlara göre 3.5 kat daha fazla risk altında. Üç veya daha fazla risk faktörü olanlarda ise bu oran 20 kata kadar yükseliyor. Tarama sırasında bir bende değişme, kişisel melanom öyküsü, orta yaş ve üzerinde olma, diğer risk faktörleri arasında.


İçeriği Paylaşın