Dr. Behçet Uz Hastanesi 2. Çocuk İnfeksiyon Hastalıkları Sempozyumu

Dr. Behçet Uz Hastanesi 2. Çocuk İnfeksiyon Hastalıkları Sempozyumu


Bizi Takip Et


Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenen 2.Çocuk İnfeksiyon Hastalıkları Sempozyumu İzmir’de gerçekleşti. Sempozyum kapsamında ayrıca katılımcı sağlık personeline Becton Dickinson’ın koşulsuz bilimsel eğitim desteği ile “’Santral Kateter İlişkili Kan Dolaşımı İnfeksiyonları ve Önlenmesi Kursu” da verildi.

Ulusal düzeyde, konusunun uzmanı sağlık profesyoneli ve hemşirelerin katıldığı sempozyumun bilimsel programı kapsamında; karın içi infeksiyonlara yaklaşım, radyolojik görüntüleme, çocuk cerrahisinde antibiyotik tedavisi, kateter infeksiyonları, çocuk yoğun bakım hastalarında infeksiyonlar ve sepsis, akılcı antibiyotik kullanımı gibi konular konuşuldu.

Sempozyum ile aynı gün gerçekleştirilen kurs programında ise tüm Ege Bölgesi’nden gelen Yoğun Bakım, Kemik İliği Ünitesi, Onkoloji-Hematoloji Kliniği ve İnfeksiyon Kontrol Hemşireleri bir gün boyunca santral kateter ilişkili kan dolaşımı infeksiyonları ve önleme yöntemleri konusunda eğitim aldılar. Kurs boyunca sadece teorik dersler değil, aynı zamanda Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Hemşireleri, İnfeksiyon Kontrol Hemşireleri ve Becton Dickinson Klinik Kaynak Danışmanı Hemşire Meltem Dirlik tarafından pratik uygulamalar da yapıldı. Yapılan kursta, eğitim ve düzenli takibin yanı sıra iğnesiz girişim aparatları ve tek kullanımlık yıkama solüsyonlarının da dahil olduğu önlem paketiyle birlikte infeksiyon oranlarının azaltılabileceği aktarıldı.

Dr. Behcet Uz Çocuk Hastanesi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı ve Çocuk İnfeksiyon Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. İlker Devrim kurs programının açılış konuşmasında santral kateter ilişkili kan dolaşımı infeksiyonlarının önemli bir sağlık problemi olduğunu ve uygulanacak önlem paketleri ile bu infeksiyonların önlenebileceğini söyledi.

Devrim, sözlerine şöyle devam etti: “Ayrıca bu kursların daha çok yaygınlaştırılması, özellikle sağlık çalışanlarında santral kateter ilişkili kan dolaşımı infeksiyonlarının farkındalığının artırılması açısından büyük bir önem arz ediyor. Santral kateter ilişkili kan dolaşımı infeksiyonları için geliştirilmiş olan önlem paketleri, yoğun bakım ünitelerinde yaygınlaştırılarak sıfır infeksiyon hedefine ulaşılması amacıyla şart ve maliyet etkinliği açısından da oldukça önem taşıyor.”

Santral Kateter İlişkili Kan Dolaşımı İnfeksiyonları ve Önlenmesi Kursu ile ilgili konuşan BD Türkiye Genel Müdürü Murat Erboz, “Hastaneye yatış, yatış esnasında uygulanan işlemler ve özellikle de damar içi girişler ile oluşma riski artan kateter ilişkili kan dolaşımı infeksiyonları, hasta sağlığını ciddi boyutlarda tehdit ettiği gibi sağlık sistemi içindeki maliyetleri ve mortalite oranlarını da yükseltiyor. Bu açıdan Uluslararası Nazokomiyal İnfeksiyonları Kontrol Konsorsiyumu’nun (INICC) de önerdiği üzere ‘Bundle’ önlem paketinin uygulanması, bu tür infeksiyonlar ile savaşmak açısından önemli. Biz BD olarak tüm dünyada, sağlık çalışanları ve hastaların güvenliğini önemsiyoruz. BD olarak hastane ortamındaki infeksiyonlara karşı inovatif ürünlerimiz ile mücadele ettiğimiz gibi bu tarz eğitim programları ile de önemli başarıların elde edilmesine katkı sağlıyoruz,” diyerek konunun önemine dikkat çekti.


İçeriği Paylaşın