Eşine, Sevgililer Günü’nde Böbreğini Bağışladı

Eşine, Sevgililer Günü’nde Böbreğini Bağışladı


Bizi Takip Et


İstanbul’da yaşayan Gaziantepli baklava ustası 44 yaşındaki Mustafa Asım Peltek 19 yıl önce ev hanımı Filiz Peltek (40) ile evlendi. 2 çocukları bulunan çift 17 yıl boyunca sağlıklı bir hayat sürdü. Ancak Filiz Peltek, 2 yıl önce öksürük şikayetiyle gittiği doktor kontrolünde böbrek yetmezliği sorunu olduğunu öğrendi ve Peltek’in böbrekleri işlevlerini yerine getiremez hale geldi.

Diyalize girmeye başlayan Peltek’in sağlığına kavuşması için eşi Mustafa Asım Peltek düşünmeden gönüllü oldu. İki yıl boyunca diyalizde kalan ve daha kaliteli bir yaşam isteyen  Filiz Peltek, yakınlarının tavsiyesi ile Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’ne başvurdu ve Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Serdar Kaçar başkanlığında gerçekleşen ameliyatla, 19 yıllık hayat arkadaşı Mustafa Asım Peltek’ten alınan böbrek, Filiz Peltek’e başarıyla nakledildi. Çift ameliyata el ele girdi.

“BİZ BU HAYATA BİRLİKTE BAŞLADIK BİRLİKTE BİTİRMEK İSTİYORUZ

Eşine Sevgililer Günü öncesi böbreğini bağışlamanın mutluluğunu yaşayan Mustafa Asım Peltek şunları söyledi:

“Eşime böbreğimi verdiğim için çok mutluyum. Ailelerinde böbrek yetmezliği olan kişiler sağlıklı iseler gerekli tetkikleri yaptırıp yakınlarına, eşlerine, anne ve babalarına organlarını bağışlasınlar. Eşler her zaman bulunmuyor. Filiz çocuklarımın annesi. Biz bu hayata birlikte başladık, birlikte bitirmek istiyoruz. Hayat bizi ayırmadığı sürece ben de eşimin yanından ayrılmayacağım. Erkekler eşlerinin her zaman yanında olsunlar. Eşimi sağlıklı görmek benim en büyük mutluluğum.”

EN ANLAMLI HEDİYE

Sevgililer Günü öncesi eşinin bağışladığı böbrekle sağlığına kavuşan iki çocuk annesi Filiz Peltek, eşinin yaptığı fedakarlığı kendisine başka kimsenin yapmayacağını belirterek en anlamlı Sevgililer Günü hediyesini aldığını söyledi ve şunları ekledi:

“Önceleri günde üç kez diyalize giriyordum. O andan itibaren eşim diyalize girmeden nakil olmamı istiyordu. Ancak böbreklerimde taş olduğu için o sorunu giderirsek nakil olmaya gerek kalmaz düşüncesiyle iki yıl bekledik. İki operasyon sonucu sorun giderilemeyince bir arkadaş tavsiyesi ile Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’ne geldim ve çok kısa sürede nakil oldum. Şimdi çok iyiyim. Eşimin bana yaptığı fedakarlığı kimse bir başkasına yapmaz. Anne baba, kardeş bile yapmıyor yeri geldiğinde. Eşim bana yürekten bağışlarım dedi. Yürekten kelimesini sadece eşimde hissettim. Eşime kıyamazdım. Ama hayat bazen farklı şeylerle geliyor önünüze. Eşime bu fedakarlığından dolayı minnettarım.”

EŞLER ARASINDAKİ BAĞIŞ ARTIYOR

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Serdar Kaçar, eşler arasında böbrek bağışının artmaya devam ettiğini belirterek Mustafa-Filiz Peltek çiftinin naklinin Sevgililer Günü öncesine denk gelmesinden büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi. Doç. Dr. Serdar Kaçar, Mustafa Bey’in davranışının tüm eşlere de örnek olacağını belirtti.

ARTIK AYNI SOFRAYA OTURABİLECEKLER

Eşlerin aynı evde yaşadığı için sağlık sorunlarını daha fazla hissettiğini vurgulayan Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr. Süleyman Tilif ise “Bir kişinin sağlığının bozulması en yakınında olduğu için eşini de etkiliyor. Eşler aynı masada oturup yemek yiyemiyor, su içemiyor. Burada da Mustafa Asım Peltek yapabileceği en büyük fedakarlığı yaparak, vücudundan bir parçayı eşine vererek eşi ve ailesiyle birlikte geçireceği zamanı uzatmıştır. Böylece artık haftanın yedi günü sağlıklı bir yaşam sürerek paylaşımlarını artırma şansını yakaladılar” şeklinde konuştu.


İçeriği Paylaşın