Domuz Gribi’nden Ölenlerin Sayısı 161’e Çıktı

Domuz Gribi’nden Ölenlerin Sayısı 161’e Çıktı

Domuz Gribi’nden Ölenlerin Sayısı 161’e Çıktı

Bizi Takip Et


Pandemik gripten hayatını kaybeenlerin sayısı 161 oldu. Sağlık Bakanlığı, Hastalığın bulaşma riskini azaltmak için, bayramlaşmalar sırasında mümkün olduğu kadar öpüşmemeye ve tokalaşmamaya özen gösterilmesi konusunda uyarıda bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle;

“Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 243’dür. 70 hastanın takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. Bunlardan 32’si ise solunum destek cihazına bağlı olarak takip edilmektedir. Hayatını kaybedenlerden 92 kişide pandemik grip açısından risk taşıyan altta yatan kronik hastalık tespit edilmiştir.

Hastalıktan korunmanın en etkili yolu aşılanmaktır. Halen sağlık kuruluşlarımızda kronik hastalığı bulunan ve 6 ay- 24 yaş arasındaki vatandaşlarımızın aşılanmalarına devam edilmektedir. Aşının koruyucu etkisi 10–14 gün sonra ortaya çıktığından vatandaşlarımızın kişisel korunma önlemlerine hassasiyet göstermeleri önem arz etmektedir.

Kişisel hijyen kurallarına riayet etmek ve elleri sık sık su ve sabunla yıkamak, hastalığın bulaşma ihtimalini azaltan uygulamalardır. Hasta olan kişilerin işe ve okula gitmemeleri, evlerinde istirahat etmeleri ve yakın temas içinde olmamaları gereklidir.”


İçeriği Paylaşın