Sedef Hastalığı Depresyona Neden Olabiliyor!

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan, Dünya Sedef Hastaları Günü dolayısıyla sedef hastalığı hakkında bilgiler verdi. Sedef hastalığının görünür olması nedeniyle ruh sağlığını da olumsuz etkilediğini ve depresyona neden olabildiğini söyledi.

Sedef Hastalığı Depresyona Neden Olabiliyor!

Bizi Takip Et


Toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla 29 Ekim Dünya Sedef Hastaları Günü olarak kabul ediliyor.
Sedef hastalığı, dünya genelinde yaklaşık 125 milyon civarında insanı etkiliyor.

SEDEF HASTALIĞI NEDİR?

Sedef hastalığı (psoriasis), kronik bir cilt hastalığıdır. Dünyada görülme sıklığı yüz kişide 1,5-2 olarak kabul edilmektedir. Sedef hastalığı her yaşta ortaya çıkabilmekle birlikte 50-69 yaş grubunda yaygın olarak görülmektedir.

Dünya genelinde yaklaşık 125 milyon civarında insanı etkileyen hastalık; kaşıntı, yanma ve batmadan dolayı önemli ölçüde fiziksel ağrı ve rahatsızlığa neden olmaktadır.

"SEDEF HASTALIĞININ BELİRTİLERİ GÖRÜNÜR OLDUĞU İÇİN RUH SAĞLIĞINI DA ETKİLİYOR"

Dünya Sedef Hastaları Günü’nde hastalıkla ilgili önemli bilgiler veren Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan;, “Sedef hastalığı bir cilt hastalığından çok daha fazlası olma özelliği taşıyor. Sedef hastalığının kesin nedeni bilinmemekle beraber, bilim insanları bağışıklık sisteminin sebepsizce deri hücrelerinde bir reaksiyona neden olduğuna ve bunun deri hücrelerinin çoğalma döngüsünü hızlandırdığına inanıyor” dedi.

Hastalığın belirtilerinin görünür olduğu için ruh sağlığını da etkileyebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan, “Sedef ile yaşayan çoğu kişi hastalıklarından dolayı utanma, öz saygı eksikliği, anksiyete ve depresyon sıklığında artış yaşıyor” ifadelerini kullandı.

"HASTALIKLA MÜCADELEDE AİLE VE ÇEVRE DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ"

Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan, “Sedef hastaları sosyal hayattan uzaklaştıkça sigara, alkol ve madde bağımlılığı, yeme bozukluğu gibi rahatsızlıklara yakalanabiliyorlar. Bu yüzden, hastalıkla mücadelede aile ve çevre desteği çok önemli. Doktorların da bu bakış açısıyla hastalarını değerlendirmelerini öneririm” dedi.

 "SEDEF HASTALIĞININ TEDAVİSİ KİŞİYE ÖZEL OLMALI"

Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan; “Sedef hastalarının yaşam kaliteleri de önemli derecede etkileniyor. Yapılan çalışmalar sedef hastalarında kendini çekici bulmama, özgüvende azalma ve depresif yapı nedeniyle aile yaşamında ve iş hayatında sorunlar yaşadığını ortaya koyuyor. Bu psikolojik sorunlar sedef hastasında “damgalanma” etkisini ortaya çıkartıyor” dedi.

Sedefin yaşam boyu süren bir hastalık olduğu için, tedavisinin de kişiye özel olarak belirlenmesini vurgulayan Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan, “Tıp alanındaki son gelişmeler sayesinde sedef hastalığının belirtilerinden kurtulmak artık mümkün. Sedef hastaları, beklentileri ve istekleri hakkında açık ve net olmalı. Hastalığın onları nasıl etkilediği konusunda doktorlarıyla açık bir şekilde çekinmeden konuşmalı” tavsiyesinde bulundu.


İçeriği Paylaşın