Sedef Hastalığından Akupunktur Tedavisiyle Kurtulmak Mümkün

Ciltte beyaz pullanma ve kırmızı lekelerle kendini gösteren sedef hastalığı, kişiyi rahatsız eden bir cilt hastalığıdır. Son yıllarda sedef hastalığı tedavisinde klasik yöntemlerin dışında akupunktur tedavisi de uygulanıyor. Peki akupunktur ile sedef hastalığı nasıl tedavi edilir, faydaları nelerdir?

Sedef Hastalığından Akupunktur Tedavisiyle Kurtulmak Mümkün

Bizi Takip Et


Ciltte beyaz pullanma ve kırmızı lekeler görülmesi gibi belirtilerle ortaya çıkan sedef hastalığı, cilt hücrelerinin normale göre çok daha hızlı çoğalmasına neden olan bir cilt hastalığıdır. Sedef hastalığı tedavi edilmediğinde ömür boyu sürmektedir. Son zamanlarda sedef hastalığı tedavisinde yeni bir yöntem olan akupunktur yöntemi kullanılmaktadır. 

Yapılan çalışmalar, psikolojik stresin sedefi etkilediğini ve kişinin hayatındaki ciddi değişikliklerde sedefin de değişiklik gösterdiğini ortaya koyar.  Bundan dolayı kronik stres ve yüksek şiddetli akut stres kaynaklı bir problem olan sedef hastalığı tedavisinde akupunktur yöntemi kullanılır. 

SEDEF HASTALIĞI TEDAVİSİNDE AKUPUNKTUR YÖNTEMİ

Sedef hastalığının akupunktur ile tedavisinde, vücudun kendi içindeki böbrek üstü bezlerinden salgılanan kortizon salgısını arttıran vücut ve kulak akupunkturu noktaları kullanılır.

Alerjik etkileri azaltmak için de alerji cevabını düzenleyici noktalar tedaviye eklenir.

Gerektiğinde de teşhis ve takip sistemince bulunan bağışıklık (immün) sistemini düzenleyici noktalar tespit edilir ve o noktalara akupunktur uygulanır.

Hem uygun cilt temizlik preparatlarıyla cilt soyulması kolaylaştırılır,hem de içten yapılan etkiyle cildin yenilenmesi sağlanır.

Yani limbik sistem üzerinden etki eden bir tedavi yöntemi olan akupunktur kişinin strese karşı dayanıklılığını arttırır. Bu durum da sedef şikayetlerinin azalmasına, sedefe bağlı lezyonların ortadan kalkmasına neden olur.

SEDEF HASTALIĞI BELİRTİLERİ 

  • Sedef hastalığı tedavisi belirlenmeden önce belirtiler göz önünde bulundurularak teşhis konulur. 
  • Dizler, dirsekler, kasık bölgesi, genital bölge, kollar, bacaklar, avuç içleri ve ayak tabanları, saçlı deri ve vücuttaki kıvrım bölgeleri, sedef hastalığın en çok görüldüğü bölgelerdir.
  • Tırnakta sarı renk oluşumu, çukurlaşma ya da kalınlaşma gözlenebilir. Ayrıca tırnak çevresinde şişlik ve kızarıklık da gözlenebilir.
  • Sedef hastalığı belirtileri arasında cilt lezyonlarına, kuruluk, yanma, kaşıntı hatta kanama şikayetleri eşlik edebilir.
  • Sedef hastalığı belirtileriarasında ağrı, şişlik ve kızarıklık da görülebilir.
    Bunlar İlgini Çekebilir

İçeriği Paylaşın