Şeffaf Plak Uygulaması Nedir, Kimlere Uygulanabilir?

"Her yaşta şeffaf plak uygulanabiliyor" diyen Üsküdar Diş Hastanesi Ortodonti Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Maide Deniz Zincirkıran, şeffaf plak tedavisi hakkında bilgi verdi.

Şeffaf Plak Uygulaması Nedir, Kimlere Uygulanabilir?

Bizi Takip Et


Gelişen teknoloji ile birlikte şeffaf plak tedavileri her yaşta uygulanabiliyor, üstelik şeffaf plak tedavileri yaklaşık olarak diğer ortodontik tedavilerle aynı sürede tamamlanıyor. Ortodontik tedaviler dışında protetik tedavi yöntemleriyle de dişlerin görüntüsünün değiştirilebileceğini dile getiren Ortodonti Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Maide Deniz Zincirkıran, çok büyük kapanış bozukluklarında önce ortodontik tedavilerin gerekebildiğine dikkat çekiyor. Şeffaf plakların en önemli avantajlarının takılıp çıkartılabilmesi ve görünmez olması olduğunu belirten Zincirkıran, bakımı için de fırça ve macunla düzenli olarak fırçalamak gerektiğini söylüyor.

Üsküdar Diş Hastanesi Ortodonti Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Maide Deniz Zincirkıran, şeffaf plak tedavisi hakkında bilgi verdi.

SÜT DİŞLERİ BULUNAN ÇOCUKLARA DA YETİŞKİNLERE DE UYGULANABİLİYOR

Gelişen teknolojilerle beraber, şeffaf plaklarla tedavilerin çok geniş bir hasta profilinde kullanılmaya başlandığını belirten Ortodonti Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Maide Deniz Zincirkıran, “Artık her yaşta hastayı şeffaf plaklarla tedavi edebiliyoruz. Hem süt, hem daimi dişleri ağzında bulunan çocuklardan, yaş sınırı olmaksızın tüm erişkin hastalarda şeffaf plakları kullanmak mümkün.” dedi.

Hastanın sahip olduğu kapanış bozukluğunun (maloklüzyon) derecesine ve yaşına göre tedavi sürelerinin değiştiğini ifade eden Zincirkıran, şeffaf plak tedavilerinin yaklaşık olarak diğer ortodontik tedavilerle aynı sürede tamamlandığını söyledi.

TEDAVİ SÜRECİNDE HASTANIN TEL TAKTIĞI NEREDEYSE GÖRÜNMEZ

Ortodontik tedaviler dışında protetik tedavi yöntemleriyle de dişlerin görüntüsünün değiştirilebileceğini dile getiren Zincirkıran, “Ancak çok büyük maloklüzyonlar mevcutsa, yine bu tedavilerden önce ortodontik tedaviler gerekebiliyor. Şeffaf plakların en büyük farkı takılıp çıkartılabiliyor olması. Hasta yemek yemeden önce tellerini çıkartıp, yemeğini yer, dişlerini fırçalar ve tekrar tellerini takar. Bu durum hasta için büyük bir konfor alanı yaratır. Rahat yemek yeme, sağlıklı bakım ve fırçalama imkanı sağlar. En önemli ikinci özelliği de görünmez olması. Şeffaf plaklarla tedavi sürecinde hastanın tel taktığı neredeyse görünmez ve anlaşılmaz.” şeklinde konuştu.

YUTKUNMA VE KONUŞMAYI ETKİLEMEZ

Düzeltilmek istenen bozukluğun miktarına göre, hastanın ihtiyacı olan şeffaf plak sayısının tedavi başında sistem tarafından belirlendiğini aktaran Ortodonti Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Maide Deniz Zincirkıran, her plağın bir hafta ila 10 gün arasında kullanıldığını söyledi ve sözlerini şöyle tamamladı:

“Toplam tedavi süresi, şeffaf plakların sayısı ile 10 gün çarpımına eşit sürede olur. Şeffaf plaklar konuşmayı etkilemez. Yutkunma ve konuşma sahasının dışında kalır. Bakımı için fırça ve macunla düzenli olarak fırçalamak gerekir. Ayrıca yemek yeme süresince içinde bırakıp temizleme sağlayabileceğimiz özel tabletlerle de temizleme desteklenebilir.”


İçeriği Paylaşın