Sertap Erener’in Söylediği mi, Doktorunuzun Önerdiği mi?


Bizi Takip Et


100 yaşına kadar yaşamak… Daha genç ve güzel görünmek… Bir iğne ya da bir hapla enerjik kalmak, ömrü uzatmak… Günümüzde özellikle sosyo-ekonomik düzeyi yüksek insanların ilgisini çeken konuların başında bunlar geliyor.

Sertap Erener’in telomer tedavisi için her gün aldığı bir hapla kendisini eskiye oranla çok daha iyi hissettiğini açıklaması önemli bir tartışmayı da beraberinde getirdi.

Hücre yaşlanmasının ve ölümünün doğal bir süreç olduğunu belirten çok sayıda uzman, dışardan yapılacak telomeraz desteğinin kanser oluşumuna neden olabileceğini öne sürdü. Sanat ve spor dünyasının ünlü isimlerinin etkileri tartışmalı bu tür ürünler konusundaki paylaşımlarının toplum sağlığı üzerinde doğurabileceği olumsuz sonuçlar da gündemin odağına oturdu.

ÜNLÜLER VE BLOGGERLAR ÜZERİNDEN TANITIM…

Aslında medyada göz önünde olmayı pek sevmez Sertap Erener. Müzik yaşamı üzerine bile fazla konuşmaz. Şarkılar, notalar üzerine konuşacağı yerde, neden bu konunun ele alındığı her tv programına bağlanıyor? Ve neden, altı aydır aldığı bir hapın etkileriyle ilgili bu kadar kesin ve kararlı konuşuyor; adeta sözcülüğünü yapıyor?

Araştırmacı ve yenilikçi yönüyle genç kuşaktaki takdir ettiğim sağlık muhabirlerinin başında gelen Esra Öz’ün dün gece CNN Türk’te ekranlara gelen Gündem Özel Programı’nda söylediklerine aynen katılıyorum. Biz sağlıkta uzman gazeteciler, bir ünlünün ismiyle gündeme gelen böyle yeni tedavi iddialarına hep mesafeli dururuz. Hele, dünyada sadece birkaç merkezde uygulanan ve kansere yol açma ihtimali olduğu da öne sürülen bir üründen bahsediyorsak.

Ünlü isimler ve bloggerlar üzerinden yapılan tanıtım-pazarlama faaliyetleri günümüzde firmalar tarafından hedef kitledeki bireylere ulaşmanın en etkili yollarından biri olarak görülüyor. Toplumdaki sevilen, rol modeli olan ünlü isimlerle güzellik ve zayıflama ürünlerinin gizli reklamı yapılıyor. Diyet ya da ameliyatla fazla kilolarından kurtulmayı başaran ünlü isimler metabolizmayı hızlandırdığı, yağ yaktırdığı, zayıflattığı iddia edilen ürünleri sosyal medya hesaplarında para karşılığı tanıtıyorlar. Oysa, toplum sağlığı söz konusu olunca sanat, spor dünyasının ünlü isimlerinin omuzlarındaki sorumluluk çok büyük. Burada instagram, facebook tanıtımları karşısında alacakları ücret değil, bireylerin sağlığı ön planda olmalı. Çünkü, özellikle internet üzerinden tanıtımı ve satışı yapılan bitkisel ürünler yüzünden kalp krizi nedeniyle yaşamını yitiren, böbrek ya da karaciğerleri iflas eden çok sayıda kişinin haberiyle dolu gazetelerin arşivleri.

TELOMER, KAFAMDAKİ SORULAR VE ARAŞTIRMAMIN SONUCU…

Şimdi gelelim telomer tedavisiyle ilgili kafamdaki soru işaretlerine. Az önce belirttiğim gibi ünlü bir isimle gündeme gelmesi ve Sertap Erener’in altı aydır aldığı hapın etkileriyle ilgili çeşitli kanallarda yaptığı ısrarcı, üründen çok emin konuşmalar… Ayrıca bazı hekimlerin de konuyla ilgili Sertap Erener’e benzer  medyadaki davranış ve söylemleri. Hemen internette kısa bir gezintiye çıktım ve sonunda aradığıma ulaştım. Ürünü ithal eden firmanın anti-aging ve telomer ile ilgili iki web sitesini dikkatlice inceledim. Daha çok kozmetik ürünlerin satışını yapan firmanın web sitesinde “Doktorlarımız” başlıklı bir bölüm var. Bu bir hastane değil, tıp merkezi değil ki, sözleşmeli çalıştırdığı doktoru olsun. Siteyi ziyaret edin ve kozmetik ürünler ile telomerleri uzatarak 100 yaşına kadar sağlıklı, genç bir ömür sağladığı iddia edilen hapı önerebilecek hekimler arasında kimler olduğuna bir bakın! Onları telomerin tartışıldığı televizyon programlarındaki hangi konuşmalarıyla anımsıyorsunuz? Nitekim, dün geceki programda Dr. Ümit Aktaş, hapı kullandığını söyleyen ve ürünün adını veren meslektaşını neden uyarma ihtiyacı hissetti? “Tedavileri tartışırım ama ürün adı verilen ortamlarda, tv programlarında bulunmam” deme gereği neden hissetti acaba?

RADYOLOJİ UZMANLARI VE DİŞ HEKİMLERİNİN TELOMERLE İŞİ NE?

İşin ilginç tarafı anti-aging ürünlerinin tanıtılıp pazarlandığı web sitesinde “doktorlarımız” kategorisinde radyoloji uzmanları, jinekolog ve diş hekimleri de var. Radyoloji uzmanı kendisine röntgen veya MR çektirmeye gelen birine telomer tedavisini ya da diğer kozmetik ürünleri nasıl ve ne için tavsiye ediyor bilemedim.

Bazı bitkisel destek ürünlerini pazarlayan firmaların bunları öneren hekimlere bir pay verdiğini bizzat bu alanda çalışan bir doktor söylemişti bana. “Peki, ürünü sizin tavsiye ettiğiniz nasıl anlaşılıyor?” diye sorduğumda, her hekime farklı alan adı verildiğini, kişilerin hangi alan adından online sipariş verdiğinin sistemde görüldüğünü ve ona göre primlerini aldıklarını söylemişti. Söz konusu firmanın web sitesinde ise yüzde 5’lik komisyon verildiği ve nasıl alınabileceği de anlatıyor zaten.

İster hasta veya hasta yakını, ister 100 yaşına kadar yaşamak ve genç görünmek isteyen biri olun; öncelikle “yeni” diye sunulan her yönteme şüpheyle yaklaşmayı ihmal etmeyin. Ünlülerin değil, hekimlerin önerdiği, tıbben kanıtlanmış yöntemleri uygulayın. Bloggerların, sosyal medya fenomenlerinin söylediklerine değil, hekiminizin tavsiyelerine kulak verin!

Esra Kazancıbaşı Öztekin

sagligimicin@gmail.com

Not: Bu yazı 5 Kasım 2017 tarihinde Yenibirlik Gazetesinde yayımlandı.


İçeriği Paylaşın