Sevindiren Gelişme: Kanser Hücrelerini Yok Eden İlaç Karışımı Bulundu

Kanser tedavisinde umut vadeden bir gelişme yaşandı. İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, immünoterapi ilaçlarının karışımıyla kanserli hücreler yok edilebilecek.

Sevindiren Gelişme: Kanser Hücrelerini Yok Eden İlaç Karışımı Bulundu

Bizi Takip Et


İngiltere'de yapılan yeni bir araştırma, immünoterapi ilaçlarının karışımıyla kanser hastalarında tümörün yok edilebildiğini ortaya koydu.

İmmünoterapi bağışıklık sisteminin kanser hücreleri ile savaşmasını sağlayan bir tedavi türüdür. 

Araştırma Royal Marsden NHS vakfı ve Kanser Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapıldı. Bilim insanları iki immünoterapi ilacının karışımıyla bir kokteyl elde etti. Kokteyl denemelere katılan yaklaşık bin hastaya verildi.

Karışım son safhada baş ve boyun kanseri olan hastalarda başarılı oldu. Söz konusu hastaların tümörleri ciddi bir şekilde küçüldü. Bazı hastalarda ise tümör tamamen yok oldu. 

YAŞAM SÜRESİNİ UZATIYOR

Deneye katılan hastaların ayrıca kemoterapi gören hastalara oranla ortalama 3 ay daha uzun yaşadığı görüldü.

Son evre hastaların ortalama yaşam süresi de 17,6 ay olarak tespit edildi. Bunun benzer durumdaki hastalarda görülen en uzun süre olduğu belirtildi.

İngiliz The Guardian gazetesine konuşan ve dört yıl önce öleceği öngörülen bir hasta da, deneysel tedaviye katıldıktan sonra tümörünün tamamen temizlendiğini söyledi.

Uzmanlar karışımla birçok farklı kanser türüne karşı etkili bir tedavi uygulanabileceğine inanıyor.


İçeriği Paylaşın