Sıcak Hava Varise Neden Oluyor

En sık karşılaşılan damar hastalıklarından biri olan varis, kadınların yaklaşık yüzde 40'ında, erkeklerin ise yüzde 25’inde görülüyor.

Sıcak Hava Varise Neden Oluyor

Bizi Takip Et


En sık karşılaşılan damar hastalıklarından biri olan varisler,  ilk zamanlarda sadece görüntü bozukluğu yaratsa da zamanla ağrılar ve kramplara neden oluyor. Aşırı sıcak havalar da toplardamarın genişlemesine yol açarak varis oluşumunu hızlandırıyor.

Toplardamarların genişlemesi olarak tanımlanan varis, vücuda giden kanı kalbe geri iletmekle görevli olan toplardamarların, kalıcı olarak uzamasıyla oluşur. Daha çok alt bacakta meydana gelen varis, ilk zamanlarda sadece görüntü bozukluğu yaratsa da zamanla ağrılar ve kramplar eşlik eder.

Kadınların yüzde 40, erkeklerin ise yaklaşık yüzde 25’inde görülen varisin ortaya çıkması; toplardamar kapakçığının eski işlevini yerine getirememesiyle oluşur. Şöyle ki, toplardamarlar yer çekiminin aksine kanı aşağıdan yukarıya doğru kalbe taşır. Kanın geri dönmesini engelleyen ise kapakçıktır. Çeşitli sebeplerle kapakçığın bu görevi yerine getirememesi zamanla burada damarların genişlemesine ve varis oluşmasına yol açar.

Diğer bir sebep ise toplardamarın pıhtı sebebiyle tıkanması sonucunda kanın yukarıya doğru sağlıklı şekilde akmaması durumudur. Bu durumda kan yukarı çıkabilmek için daha çok baskı uygulamaya başlar. Sürekli tekrarlayan basınç zamanla varisin oluşmasına sebep olur.'

VARİS BELİRTİLERİ

'Bacaklarda görülen mor - mavi şişlikler,

Bacaklarda ağrı,

Bacaklarda ağırlık hissi,

Kaşıntı ve uyuşukluk hissi,

Bacaklarda şişlik.

KİMLER VARİSE ADAY?

50 yaş ve üzerinde olmak,

Uzun süre ayakta durmak veya bunu gerektirecek işlerde çalışmak,

Masa başı işte çalışmak ve uzun süre hareketsiz kalmak,

Obezite,

Hamilelik,

Aile geçmişinde varis bulunanlar.

VARİS OLMAMASI İÇİN...

* Sporu hayatınızın bir parçası haline getirin. Günde en az mutlaka 30 dakikanızı spora ayırın. Yoğun tempoda bir spor hayatınız olmasa bile yürüyüş gibi temel egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

* Kanın bacaklardan kalbe ulaşmasını engelleyen en önemli faktörlerin başında aşırı kilolar geliyor. Ayrıca toplardamarlara kilo baskısı ve fazla kilolara bağlı hareket kısıtlanması varisin en önemli sebeplerindendir. Bunu engellemek için fazla kilolarınızdan acilen kurtulmanız gerekiyor.

* Belli periyodlarda soğuk su uygulamayı ihmal etmeyin. Çünkü soğuk su damar duvarını büzüştürerek kanın kalbe ulaşmasını sağlar. 

* Dinlenirken ayaklarınızı yukarı kaldırın. Bu sayede toplardamardaki basınç azalarak kanı daha hızlı kalbe iletir. 

* Bacak kaslarınızı çalıştıracak aktivitelerde bulunun. Asansör yerine merdivenleri kullanın ve sık sık bisiklete binin, pedal çevirin.

* Aşırı sıcaklardan kendinizi koruyun. Çünkü sıcak havalar toplardamarın genişlemesine yol açarak varis oluşumunu hızlandırır.


İçeriği Paylaşın