Solunum 2012 Kongresi

Solunum 2012 Kongresi

Solunum 2012 Kongresi

Bizi Takip Et


Sağlıklı yaşama herkesin erişebilmesini amaçlayan DEVA Holding, Avrupa Solunum Derneği (ERS)’nin geçmiş dönem bilimsel komite başkanı ve İngiliz Toraks Derneği KOAH kılavuz komitesi üyesi Prof. Dr. William MacNee’yi Türk hekimlerle buluşturdu.

Solunum 2012 Kongresi kapsamında DEVA’nın katkılarıyla gerçekleştirilen uydu sempozyumunda Prof. Dr. MacNee, GOLD (Global Initiative for Chronic Lung Disease – Küresel Kronik Akciğer Hastalıkları Girişimi) Kılavuzu önderliğinde henüz değinilmemiş ve yayınlanmamış verilerle birlikte KOAH’nın tedavisine ışık tuttu.

“Astım ve KOAH Tedavisi: Nereye Kadar” başlıklı oturumda konuşma yapan MacNee’nin yanı sıra, solunum hastalıkları ile ilgili ulusal ve uluslararası pek çok dernekte üyeliği bulunan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Alerjik Hastalıklar Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Zeynep Mısırlıgil de sempozyumda değerli görüşlerini paylaştı. Mısırlıgil ‘Astımda Remisyon Mümkün mü?’ temalı konuşmasında Türkiye’de yapılan klinik çalışmalardan bahsetti. Kongre boyunca ele alınmamış olan astımda remisyon konusu katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.

Sempozyumun moderatörlüğünü ise Türk Toraks Derneği kurucu üyelerinden ve Türk Toraks Derneği ve Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Koordinasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ülkü Bayındır yaptı.

Ülkemizde de en sık görülen ölüm nedenleri arasında yer alan KOAH hakkında global doğruların ve yeni tedavi yaklaşımlarının ele alındığı ve solunum alanında önde gelen bir çok değerli hocanın da sorularıyla tartışmaları aydınlattığı sempozyum, ortaya koyduğu bilimsel yaklaşım ile kongreye ışık tuttu.


İçeriği Paylaşın