Solunum Hatıra Ormanı 600 Ton Oksijen Üretecek!

Solunum Hatıra Ormanı 600 Ton Oksijen Üretecek!

Solunum Hatıra Ormanı 600 Ton Oksijen Üretecek!

Bizi Takip Et


Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), ülkemizdeki önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de 40 yaşın üstündeki bireylerin yüzde 15-20’sinde KOAH var. AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Serkan Barış, hem küresel bir sağlık problemi olan KOAH ve astımla ilgili güncel verileri paylaşıyor, hem de sağlıklı nefeslerin çoğalması amacıyla Balıkesir’de oluşturacakları orman hakkında bilgi veriyor:

DÜNYADA KOAH

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), nefes yollarında mikroplarla oluşmayan bir iltihaplanmaya bağlı olarak ortaya çıkan ilerleyici bir akciğer hastalığıdır. Son verilere göre yılda yaklaşık 3 milyon kişi KOAH nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Küresel yaygınlığına göre KOAH’ın 329 milyon kişiyi etkilediği tahmin edilmektedir. KOAH, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tahminlerine göre 2030’a kadar dünya çapında önde gelen üçüncü ölüm nedeni olacaktır.

TÜRKİYE’DE KOAH

Ülkemizde de solunum sistemi hastalıkları en sık görülen üçüncü ölüm nedenidir ve bunun da yüzde 61,5‘i KOAH’tan kaynaklanmaktadır. KOAH’ın görülme sıklığı 40 yaş üstü yetişkinlerde yüzde 15-20’dir. Bir başka deyişle toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır. Bir diğer solunum hastalığı olan astım ise, tüm dünyada yaklaşık 300 milyon kişiyi etkilediği tahmin edilen ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Ülkemizde yaklaşık 3,5 milyon kişide görülmektedir. Astım, yaklaşık her 100 erişkinden 5-7’sini, her 100 çocuktan 13-15’ini etkilemektedir.

ASTRAZENECA SOLUNUM HATIRA ORMANI 600 TON OKSİJEN ÜRETECEK

Bilimin sınırlarını zorlayarak yaşama değer katan ilaçları keşfetmek ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için çalışıyoruz. İnsanların daha rahat nefes almalarını sağlamak için çalışırken, diğer yandan da faaliyetlerimizin çevre ve doğal varlıklar üzerinde olumsuz etkiler yaratmaması için çaba göstermeye devam ediyoruz. “Sağlıklı nefesler çoğalsın” diye TEMA Vakfı aracılığıyla, Balıkesir’de “AstraZeneca Solunum Hatıra Ormanı”nı oluşturmak için harekete geçtik. Tüm faaliyetlerimizi çevresel sürdürülebilirliği, doğal varlıkları ve iklim dengelerini önemseyen ve koruyan bir şekilde gerçekleştirmek en önemli ilkelerimizden biri ve bu hatıra ormanı bu anlamda çok önemli bir yerde duruyor. Solunum Hatıra Ormanı’ndaki fidanlar gelişip orman vasfı kazandığında 35 yılda yaklaşık 600 ton oksijen üretecek ve yılda 123 tona yakın tozu süzecek.”


İçeriği Paylaşın