İlaçta Ar-Ge Alanında İşbirliği

İlaçta Ar-Ge Alanında İşbirliği

İlaçta Ar-Ge Alanında İşbirliği

Bizi Takip Et


İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası ile Hacettepe Üniversitesi 30 Nisan 2014 tarihinde Ar-Ge alanında bir protokol imzaladı.

Protokolle, ilaçta Ar-Ge alanında, Hacettepe Üniversitesi ile İEİS üyeleri arasında işbirliğinin geliştirilmesi ve çalışma alanlarının genişletilmesi hedefleniyor. Protokol kapsamında; ilaçta Ar-Ge faaliyetlerinin artırılması ve bu alandaki sorunların çözüme kavuşturulması için ortak girişimlerde bulunulması, endüstrinin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımının sağlanması için çalışmalar yapılması, bilgilendirme ve bilinçlendirme amaçlı etkinlikler düzenlenmesi gibi konular yer alıyor.

NEZİH BARUT: İLAÇTA AR-GE YETKİNLİĞİNİ ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ

İEİS’in önümüzdeki dönemde hedefinin, endüstrinin dünyanın önde gelen ilaç üreticilerinden ve ihracatçılarından birisi konumuna gelmesi ve Ar-Ge yetkinliğinin artırılması olduğunu belirten İEİS Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, “Ar-Ge alanında gerçekleştirilecek ilerlemeyle, endüstrimizin dünya pazarlarına sunmak üzere katma değerli ürünler üretmesi ve ithalatına bağımlı olduğumuz önemli ürünlerin ülkemizde üretilebilmesi sağlanabilecektir. Bu kapsamda, Hacettepe Üniversitesi’yle imzaladığımız protokolle üniversite ile sanayi arasındaki çalışma alanları genişleyecek ve bilimsel birikimler karşılıklı olarak daha fazla aktarılacaktır. Bu nedenle protokol hepimiz açısından çok değerli” dedi.

Barut, İEİS olarak ilk kez Hacettepe Üniversitesi ile gerçekleştirilen işbirliğinin önümüzdeki dönemde farklı üniversitelerle devam edeceğini de sözlerine ekledi.

PROF. DR. A. MURAT TUNCER: ÜNİVERSİTEMİZ VE İLAÇ ENDÜSTRİSİ İÇİN AR-GE ALANINDA ÖNEMLİ BİR ADIM

İlaçta Ar-Ge alanında üniversite-sanayi işbirliği açısından örnek bir protokole imza atıldığını dile getiren Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Murat Tuncer, “Üniversitemiz, Türkiye’deki ilk 5 inovatif üniversiteden birisidir. Bu çerçevede, sahip olduğumuz bilgi birikimi ve teknolojik altyapıyı kullanarak ilaç endüstrisinin Ar-Ge ve inovasyon kapasitesinin artırılmasına daha çok katkıda bulunacak olmaktan kıvanç duyuyoruz. Bu protokolün başta Eczacılık Fakültesi olmak üzere Üniversitemiz ve ilaç endüstrisi için verimli sonuçları olacağına samimiyetle inanıyorum” dedi.

Tuncer, imzalanan protokolle Hacettepe Üniversitesi’nin ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilerine, İEİS’e üye ilaç firmalarının Ar-Ge bölümlerinde staj imkanı da sağlanacağını dile getirdi.


İçeriği Paylaşın