Sesli Adımlar, Sorumlu İş Ödülleri’nde Finalde

Sesli Adımlar, Sorumlu İş Ödülleri’nde Finalde

Sesli Adımlar, Sorumlu İş Ödülleri’nde Finalde

Bizi Takip Et


Türk Telekom’un görme engelliler için 2014 yılında geliştirdiği ‘Sesli Adımlar’ projesi, bu yıl 7. kez sahiplerini bulacak olan Ethical Corporation 2016 Sorumlu İş Ödülleri’nde “Sürdürülebilir İnovasyon” dalında finale kaldı. Sesli Adımlar, görme engellilerin havalimanı, alışveriş merkezi, hastane tatil köyü gibi büyük ve kalabalık alanlarda yardıma ihtiyaç duymaksızın aradığını bulmasını sağlıyor.

Türkiye’nin lider iletişim ve eğlence teknolojileri şirketi Türk Telekom’un görme engelliler için bir ilke imza atarak 2014 yılında hayata geçirdiği, “Sesli Adımlar” projesi, 7. kez verilecek olan Ethical Corporation 2016 Sorumlu İş Ödülleri’nde (Responsible Business Awards), Sürdürülebilir İnovasyon (Sustainable Innovation) dalında finale kaldı.

Bugüne kadar 20 binin üzerinde indirilen ve  AVM’ler başta olmak üzere, üniversite, belediye, bakanlık ve kütüphanelerde kullanılan uygulamanın, önümüzdeki dönemde yeni uygulama alanları ile kapsamı daha da genişletilecek.

GÖRME ENGELLİLERİN HAYATI SESLİ ADIMLAR’LA KOLAYLAŞIYOR

Görme engellilerin kapalı mekânlarda yardıma ihtiyaç duymadan dolaşabilmeleri ve sosyalleşebilmeleri amacıyla, Boni A.Ş. ile iş birliği içinde geliştirilen Sesli Adımlar uygulaması, görme engellilere bulundukları alanlarda, cep telefonları üzerinden gerçekleştirilen sesli betimlemelerle yardımcı oluyor. Sesli Adımlar, görme engellilerin alışveriş merkezi, havaalanı hastane, tatil köyü gibi büyük ve karmaşık alanlarda, herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan gitmek istediği yeri bulmasını veya o anda nerede olduğunu anlamasını sağlıyor. Uygulama böylelikle görme engellilerin sosyal hayatın içinde daha fazla yer almalarına destek oluyor. İş Stratejisi (Business Strategy) kategorisinde Sürdürülebilir İnovasyon (Sustainable Innovation) dalında finale kalan Sesli Adımlar projesinin en dikkat çeken özelliği ise, teknolojik altyapısıyla kendi alanında bir ilk olması ve operatör bağımsız olarak kullanabilmesi.

Sesli Adımlar uygulamasından Türk Telekom müşterileri ve diğer GSM operatörü müşterileri ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Türkiye’deki pek çok alışveriş merkezinde kullanılan uygulamanın, bu yıl içinde havaalanı ve hastane gibi kamusal alanlarda da kullanıma açılması planlanıyor.

TOPLUMA KATKI SAĞLAYAN PROJELER DEĞERLENDİRİLİYOR

İngiltere’de bulunan FC Business Intelligence Ltd. adlı özel bir kuruluşa bağlı bir danışmanlık şirketi olan Ethical Corporation kurumsal sosyal sorumluluk, uyum, risk ve yönetim konularında danışmanlık veriyor. Ethical Corporation tarafından 7 yıldır düzenlenen, dünyanın dört bir yanından birçok büyük şirketin katıldığı Responsible Business Awards (Sorumlu İş Ödülleri) sürdürülebilirlik, sosyal sorumluluk, çevre ve etik gibi alanlarda topluma katkı sağlayan projeleri derecelendiriyor. Sorumlu İş Ödülleri, 4 farklı kategoride 15 dalda veriliyor. 310 başvurudan 118 adayın finale kaldığı ödüllerin kazananları, 30 Eylül gecesi Londra’da düzenlenecek seremoniyle ilan edilecek.


İçeriği Paylaşın