Radyasyon Onkolojisi Merkezi Açıldı

Radyasyon Onkolojisi Merkezi Açıldı

Radyasyon Onkolojisi Merkezi Açıldı

Bizi Takip Et


Amerikan Hastanesi ve M. D. Anderson Kanser Merkezi, kanser tedavisinde radyoterapi için tecrübesini ve teknolojisini birleştirerek Amerikan Hastanesi – M. D. Anderson Radyasyon Onkolojisi Merkezi’ni açtı.

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi, kanser tedavisinde A.B.D.’de hizmet veren M. D. Anderson Kanser Merkezi ile bilimsel işbirliği yaparak Radyasyon Onkolojisi Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

M. D. Anderson Kanser Merkezi’nde uygulanan tedavi standartlarının, Türkiye’deki radyoterapi (şua tedavisi) gerektiren kanser hastalarına sunulması amacı ile kurulan Merkez, Amerikan Hastanesi’nin içerisinde hizmet veriyor.  Bu amaçla, M. D. Anderson ve Amerikan Hastanesi, Türkiye’de artan sıklıkta rastlanan akciğer ve göğüs kanseri gibi kanser tiplerine radyoterapinin gerektirdiği uzmanlık ihtiyacını karşılamak için güçlerini birleştirdi.

RADYOTERAPİ HİZMETLERİ

Amerikan Hastanesi Genel Müdürü Dr. Evren Keleş, merkeze yönelik olarak, “Amerikan Hastanesi, Türkiye’deki kanser hastalarına üstün medikal onkoloji ve onkolojik cerrahi hizmetleri sunmaktadır.  Gelişmiş radyoterapi hizmetleri için M. D. Anderson ile yapmış olduğumuz işbirliği ile çıtamızı yükseltmeye ve kanser tedavisine ait tüm hizmetleri ülkemizdeki hastalara sunmaya devam edeceğiz” dedi.
M. D. Anderson Kanser Merkezi Başkanı Dr. John Mendelsohn da, kanser hastalığının, Amerika’da olduğu gibi Türkiye’de de ölümcül bir sağlık sorunu olduğunu vurguladı. Amerikan Hastanesi’nden yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Merkez’in M. D. Anderson Kanser Merkezi’nde eğitim almış bir ekip tarafından yönetilmesi, radyasyon onkolojisinde Kuzey Amerika bakım standartlarının, Türkiye’de ilk defa tam olarak uygulanmasını sağlıyor.  Tedavinin ilk gününden itibaren her hasta, hem  Amerikan Hastanesi doktorları tarafından takip ve tedavi ediliyor; hem de M. D. Anderson Kanser Merkezi ekibi ile bilimsel ortamda konsülte ediliyor, böylece her iki kurumda da aynı bakım süreçlerinden geçiyor. Mimari tasarımı, M. D. Anderson Kanser Merkezi standartlarında yapılandırılan Merkez’de, kanser hastalarının radyasyon onkolojisi tedavileri, son teknolojiye sahip aynı cihazlar ile uygulanıyor.  Amerikan Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bölüm Başkanı olmasının yanı sıra, Teksas Üniversitesi M. D. Anderson Kanser Merkezi Radyasyon Onkolojisi Bölümü Öğretim Üyesi de olan Doç. Dr. Uğur Selek tarafından yönetilen merkez, yılda 400 hastaya tedavi uygulayabiliyor.”


İçeriği Paylaşın