Son Bir Buçuk Yıl İçinde 13 Bini Aşkın Kişiye Verem Teşhisi Kondu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 01.01.2020- 26.05.2021 tarihleri arasında 13 bin 458 kişiye verem tanısı konulduğunu açıkladı.

Son Bir Buçuk Yıl İçinde 13 Bini Aşkın Kişiye Verem Teşhisi Kondu

Bizi Takip Et


Sağlık Bakanı Koca, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun “ 2020 – 2021 döneminde yıllara göre verem tanısı konan hasta sayısı ve illere göre dağılımı ne olmuştur?” sorusuna yanıt verdi.

Koca,  “Bakanlık sistemlerine veri gönderimi yapan sağlık tesislerinden elde edilen sonuçlara göre, 01.01.2020 - 26.05.2021 tarihleri arasında "A15 - A19 tanılarından (alt kırılımlarıyla birlikte) Tüberküloz" tanı kodlarından herhangi birini alan 13.458 kişi bulunmaktadır.” açıklamasında bulundu.

VEREM (TÜBERKÜLOZ) NEDİR?

Verem, yani tıbbi adıyla tüberküloz (TB) hava yoluyla yayılan, bulaşıcı bir akciğer hastalığıdır. Verem hastalığı Mycobacterium Tuberculosis isimli bakterilerden kaynaklanır. Verem hastalığı günümüzde tedavi edilebilir ve verem aşısı ile önlenebilir.

VEREMİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Verem yani Tüberküloz hastalığı sıklıkla akciğerlerde görüldüğünden belirtilerinin önemli bir kısmı da akciğerlerle ilgilidir.

*2-3 haftadan uzun süren ve tedaviye cevap vermeyen öksürük,

Balgam çıkarma veya balgamda kan görülmesi,

Ateş,

Gece terlemesi,

Yorgunluk,

Halsizlik,

Kilo kaybı,

İştahsızlık,

Nefes darlığı,

Göğüs ve sırt ağrısı.

Hastalığı ilerlemiş vakalarda bazen bu belirtilerin çoğu görülebildiği gibi, bazen de hastalığın erken dönemlerinde çok az belirti görülebilir.

Veremin erken tanısı için 2-3 haftadan uzun süre öksürüğü olan kişilerin en kısa sürede göğüs hastalıkları polikliniğine veya verem savaşı dispanserine başvurmaları gerekir.


İçeriği Paylaşın