Tatilde Suyu ve Yeşil Beslenmeyi İhmal Etmeyin!

Beslenme alışkanlıklarının değiştiği yaz tatilinde bedensel sağlığımızı korumak için yediklerimize dikkat etmek oldukça önemli hale geliyor. QNET'in Uzman Diyetisyeni Orçun Kürüm, yaz tatili süresince suyu, kahvaltıyı, yeşillikleri ve sporu hep hayatımızda tutmanın önemine değindi.

Tatilde Suyu ve Yeşil Beslenmeyi İhmal Etmeyin!

Bizi Takip Et


Beslenme alışkanlıklarımızın kolaylıkla değiştiği yaz döneminde yediklerimize dikkat etmek sağlık açısından büyük önem taşıyor. QNETin Uzman Diyetisyeni Orçun Kürüm yazı dengeli ve sağlıklı geçirmenin yollarını paylaşıyor. Kürüme göre beslenme alışkanlıkları devam ettirilmeli ve özellikle su asla ihmal edilememeli...

HER GÜN SEBZE VE MEYVE TÜKETİN

Kürüm, bağışıklık sisteminin tek bir yiyecek veya takviye ile güçlenmeyeceğine dikkat çekiyor. Kürüm, "Her gün sebze, meyve ve protein tüketerek dengeli bir beslenme sağlamak önemli. Yaz meyveleri, vitamin ve mineral alımı ve bağışıklık sisteminizi destekleyecek mükemmel bir kaynak. Gerekli durumlarda D vitamini ve omega-3 yağ asitleri gibi takviyeler alarak da bağışıklığınızı koruyabilirsiniz." dedi. 

KAHVALTI ÖĞÜNÜNÜ ATLAMAYIN!

Sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı, güne enerjik başlamanın anahtarıdır. Orçun Kürüme göre; tatil döneminde değişen uyku saatleri nedeniyle kahvaltı öğünleri ne yazık ki atlanıyor. Bunu alışkanlık haline geçirmekten kaçının ve küçük de olsa dengeli bir kahvaltı yaparak güne başlayın. Klasik kahvaltı seçeneklerinin dışında yumurta, yoğurt, yulaf ve granola gibi sağlıklı alternatifler de tercih edebilirsiniz.

BOL SU TÜKETMEYİ UNUTMAYIN!

Su tüketimi, sağlıklı beslenmenin temel taşlarından biridir. Vücudumuzun her fonksiyonu suya bağlıdır. Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm de suyu tüketmenin önemi ile ilgili tavsiyelerde bulunuyor.

Kürüm, Vücudunuzun sıvı dengesini korumak, kilo kontrolünü sağlamak ve hücrelerinize ihtiyaç duydukları besinleri taşımak için yeterli su tüketimi şarttır. Yeterli sıvı tüketip tüketmediğinizi idrar renginizden anlayabilirsiniz; açık ve şeffaf bir renk ideal olandır. Özellikle sıcak havalarda ve egzersiz sırasında daha fazla su ve elektrolit tüketmeye özen gösterin. Maden suyu, yaz aylarında iyi bir seçenek olabilir ve su içmeyi keyifli hale getirmek için temiz güvenilir bir arıtıcı cihazdan faydalanabilirsiniz. QNETin çevre dostu ve musluk suyunu Pi-Suyu'na dönüştüren ürünü HomePure Novayı, su ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olması için öneriyorum” diyor.

PROBİYOTİKLERİN GÜCÜNDEN FAYDALANIN

Orçun Kürüm, bağırsaklarımızda yaşayan milyonlarca mikroorganizmanın sağlığımız için hayati önem taşıdığını vurguluyor. Ona göre, yoğurt, kefir ve tarhana gibi fermente edilmiş yiyecekler, sağlıklı bağırsak florasını destekliyor. Ayrıca, sindirim sisteminizi desteklemek için probiyotik takviyeleri kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, prebiyotik içeren besinler -örneğin soğan, sarımsak, kepekli tahıllar ve muz gibi- bu süreçte yardımcı oluyor.

FİZİKSEL AKTİVİTENİZE UYGUN BESLENMEYE ÇALIŞIN

Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm, Tatilde fiziksel aktivitenize uygun beslenmek önemli. Hareketli bir tatil geçiriyorsanız, kalori alımınızı artırabilir ve daha çeşitli besinler tüketebilirsiniz. Hareketsiz bir tatil tercih ediyorsanız, düşük kalorili ama besin değeri yüksek gıdalar tercih etmelisiniz. Ancak, çok düşük kalorili diyetlerden ve şok diyetlerden kaçının, çünkü bunlar bağışıklık sisteminizi olumsuz etkileyebilir.

Tatilde de sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı sürdürerek hem tatilin tadını çıkarabilir hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz. Unutmayın, sağlıklı beslenme ve yeterli su tüketimi, genel sağlık ve zindelik için vazgeçilmezdir diyerek tatilde fiziksel aktiviteye uygun beslenmenin öneminden bahsediyor.


İçeriği Paylaşın