Tavşan Dudak Tedavisi Ücretsiz Yapılıyor

Tavşan Dudak Tedavisi Ücretsiz Yapılıyor

Tavşan Dudak Tedavisi Ücretsiz Yapılıyor

Bizi Takip Et


Bursa’da hizmet veren Esteticare Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Merkezi, “dudak-damak yarıkları ve hipospadias sorunu yaşayan, maddi durumu yetersiz ailelerin çocuklarını ücretsiz tedavi ediyor.

Esteticare Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Merkezi, “Sosyal Sorumluluk Projesi” kapsamında 2010 yılı boyunca her ay bir dudak-damak yarıklı ya da hipospadiaslı çocuğun ameliyatını ücretsiz olarak üstleniyor. Projedeki amacın, Plastik Cerrahinin uzmanlık alanına giren ancak, farklı uzmanlıktaki hekimlerce de yapılmaya çalışılan bu rahatsızlıkların tedavisinin, Plastik Cerrahlar tarafından yapılması gerekliliği konusunda toplumsal bilinci uyandırmak olarak vurgulanıyor.

Gerekli bilinci uyandırmaya katkı sağlaması amacıyla maddi yetersizliği olan ailelerin çocuklarına bu ameliyatların Prof. Dr. Mesut Özcan tarafından ücretsiz olarak yapılacağı belirtiliyor.

Esteticare’den yapılan açıklamada projenin, 2010 yılı içinde ve ayda bir olgu olmak üzere planlandığının altı çizilirken, gelen talebe göre dudak-damak yarıklı ya da “hipospadias”lı çocuklara yönelik uygulamanın uzatılabileceği de belirtiliyor.

Esteticare, projeyi istenilen düzeyde uygulayabildiğinde, bir taraftan bu iki konunun Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi’nin uzmanlık alanı içerisindeki en has konulardan ikisi olduğu konusunda halk tarafından gerekli bilincin edinilmesini hedefliyor. Diğer taraftan da bu deformiteye sahip çocuklar ve ailelerden ekonomik bakımdan yetersizliği olanlara sosyal ve psikolojik bir yardım sağlamak amaçlanıyor.

HALK ARASINDA “TAVŞAN DUDAK” DENİLİYOR

Esteticare’den yapılan açıklamada, “Sosyal Sorumluluk Projesi” kapsamında olan hastalıklarla ilgili de bilgi verildi. Dudak ve damak yarıkları; halk arasında “tavşan dudak”, “kurt ağzı” gibi tabirlerle anılan doğumsal şekil bozuklukları olarak tanımlanıyor. Açıklamada şöyle devam ediyor:

“Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında organların şekillenmesi gebeliğin ilk üç aylık dönemi içerisinde gerçekleşir. Bu periyot içerisinde etkili olan birtakım genetik ve çevresel faktörler bu anomalinin ortaya çıkmasında rol oynarlar.

Yaklaşık olarak 650-1000 doğumda bir rastlanan bu anomaliye akraba evliliklerinde biraz daha sık rastlanır. Toplumumuzda bu akraba evliliklerinin oranı hala azımsanamayacak düzeydedir. Dudak ve damak yarığının bizzat kendisine bağlı ve yüz iskeletinin gelişme bozukluğuna bağlı olarak estetik görünüm bozukluğu, karşılaşılan en önemli sorunlardan biridir. Bu durum özellikle bebeğin ilk doğduğu dönemlerde anne babanın ve aile efradının psikolojisi üzerinde çok yıkıcı bir etki oluşturur ve aileler en kısa zamanda bu sorunun düzeltilmesini talep ederler.”

HIPOSPADIAS NEDİR?

“Hipospadias” ile ilgili olarak verilen bilgiler ise şöyle:

Hipospadias, yeni doğan erkek çocukların penisinde görülebilen doğumsal bir bozukluk. Anne karnındaki bebeğin cinsiyet farklılaşması gebeliğin ilk üç ayı içerisinde gerçekleşiyor. Bu süre zarfında bu organa ait ortaya çıkan bir gelişim aksaklığı sonucunda idrar kanalının oluşumu tamamlanamadan duraksıyor ve “hipospadias” ortaya çıkıyor.

Normal bir peniste idrar kanalının (üretra) penis başının (glans) ucunda sonlandığını ve çocuklar penisin ucundan idrarını yaptığı ifade edilirken, hipospadiaslı çocuklarda ise idrar kanalı, penisin alt yüzünde ve daha geride sonlanıyor. İdrar kanalının açılma noktası testislerden daha geride bile olabiliyor. Ne kadar geride ise o kadar ciddidir.

Ancak olguların çoğunluğunu penis ucuna daha yakın olanlar oluşturuyor. Bu rahatsızlığın nedeninin kesin olarak bilinmediği, androjenik (erkeksi) hormon uyarısındaki herhangi bir azalma ya da kalıtsal bazı faktörler sorumlu olabilir. Hipospadias, yaklaşık olarak 300 erkek doğumda bir bebekte görülüyor.”


İçeriği Paylaşın