Tavuk Etini Sağlıklı Saklama Ve Pişirme Koşulları

Tavuk Etini Sağlıklı Saklama Ve Pişirme Koşulları

Tavuk Etini Sağlıklı Saklama Ve Pişirme Koşulları

Bizi Takip Et


Biyolojik değeri bakımından yumurta proteinlerinden sonra, en değerli protein özelliğine sahip besin tavuk. Fakat esas önemli olan tüketilen tavukların ne kadar güvenilir olduğu. Tavuk eti uygun koşullar altında muhafaza edilmediği takdirde çabuk bozulabilen bir ürün. Bu yüzden tavuk alırken özellikle ilk aşamadan son satışa kadar soğuk zincirin korunmasına dikkat edilmeli.

Erpiliç Kalite Güvence Müdürü Naim Tınaz, tavuk etinin saklanma ve pişirilme koşullarıyla ilgili bilgi verdi.

Genel anlamda protein değeri su aktivitesi yüksek olan besinler bakteri üremesi için çok daha uygun yiyeceklerdir. O nedenle tavuk etinin de, gıda zehirlenmesi açısından potansiyel riskli gıdalardan biri olduğu için, oda sıcaklığında bırakılmamalı, şoklu donmuş tavuk eti derin dondurucuda saklanmalı, taze olarak alınan tavuk eti ise max. +4 derece buzdolabında saklanmalıdır.
Tavuk etinde her ne kadar firmalar tarafından Son Kullanma Tarihi (SKT) tarihi verilmiş olsa da ürünün markete ulaşması, tüketicinin bu ürünü alıp eve ulaşana kadar geçen süreçlerde soğuk zincirin kırılmasından dolayı son tüketim tarihine kadar beklemeden tüketilmesinde yarar vardır.

Alışveriş sonrasından tavuğun, sofraya geldiği ana kadarki süreçte soğuk zincirinin bozulmaması gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında sıcaklıkların artması ile birlikte soğuk zincir kırılması fazla olduğundan et ve et ürünlerini alışverişte en son alınıp mümkünse termos çantalarla hızlı bir şekilde evimizdeki buzdolabına ulaştırmalıyız. Bu şekilde tavuk ürünlerini risk taşımadan güvenle tüketebiliriz.

TAVUK PİŞİRİLDİĞİ GÜN TÜKETİLMELİ!

Alınan tavuklarda ilk aşamada dikkat edilmesi gereken kokusu ve rengidir. Paketi ilk aldığınızda ambalajı komple kaldırmadan önce; üzerinde açacağınız küçük bir delik, istenmeyen bir koku varsa kokunun daha kolay bir şekilde algılamanızı sağlayacaktır. Bu kontrol şekliyle taze tavuğun sahip olması gereken yalın, sade kokuyu alabilirsiniz. Taze tavuğun rengi de hafif sarı renkte olmalı. Deri altı suyu yoğun, yapışkanımsı veya mat görünümlü ve farklı koku olan tavuklar kesinlikle tüketilmemeli.

Dondurulmuş tavuklar çözündürülürken soğuk su ya da max. +4 derece buzdolabında çözülmeli. Oda koşullarında ya da mikrodalgada çözündürmek tavuğun biyolojik yapısını bozabilir. Ayrıca oda sıcaklığında çözündürmede mikroorganizma üremesi başlayıp gıda zehirlenmesine yol açabilir. Temel olarak en önemli tavuk zehirlenmelerinin sebebi; pişirildiği gün tüketilmeyen tavuklardır.

Tavuğun çabuk bozulan yapısından dolayı “ocaktan direk sofraya” prensibi bozulmamalı. Pişirdiğimiz tavuğun lezzeti açısından da pişirilme şekli de çok önemli. Fakat tavuk eti hangi yöntemle pişirilirse pişirilsin hafif veya orta sıcaklıkta uzunca bir sürede pişirilmesi önemlidir. Tavuk  eti merkez iç sıcaklığı 72 derece üzerinde olacak şekilde pişirilmelidir. Aksi takdirde yüksek sıcaklık et proteinlerini katılaştırarak suyunun kaybına ve lezzetinin azalmasına neden olur.


İçeriği Paylaşın