T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan Sigaraya Karşı Yeni Proje

T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan Sigaraya Karşı Yeni Proje

T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan Sigaraya Karşı Yeni Proje

Bizi Takip Et


T.C. Sağlık Bakanlığı – Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından sigaraya karşı yeni bir kampanya başlatıldı. Çocuklar sokokta sigara içen  vatandaşlara temiz havanın çok güzel olduğunu birbirinden farklı şekilde kurgulanmış senaryolar ve dövizlerle anlattı.  Bu farkındalıklık projesiyle sigaraya karşı sokakta harekete geçen çocuklar, gösterdikleri tepkiler ve attıkları sloganlarla sigara içen vatandaşları sigarasız bir hayata davet etti.

Halk sağlığı ile ilgili birçok farkındalık projesine imza atan T.C. Sağlık Bakanlığı-Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü;  düzenlediği son projesiyle sigara kullanımına karşı net bir tavrı olduğunu bir kez daha gösterdi.  Sigara içen vatandaşların verdiği değişik reaksiyonlar, sigaranın insan yaşamındaki etkisini bir kez daha ortaya koydu. Sigara içen vatandaşları hedef alan çocuklar; attıkları sloganlar, dövizler ve senaryolar gereği gerçekleştirdikleri rollerle vatandaşları sigarasız bir hayata davet etti.

“DUR” : ÇOCUKLAR SİGARAYA KARŞI SOKAKTA HAREKETE GEÇTİ

Ankara’nın en işlek sokaklarından biri olan Karanfil Sokak’ta hayata geçirilen farkındalık projesi kapsamında çocuklar, herkesin bakışları arasında senaryolarını gerçekleştirdi. Senaryo gereği sokakta elinde sigarası ile yürüyen vatandaşları aniden durduran çocuklar; onlarında önünde sessizce dikilerek ya da slogan atarak sigarlaralarını söndürmelerini istediler. Yaklaşık 25 kişilik ekibin görev aldığı kampanya kapsamında;  ilk başta ne olduğunu anlamayan vatandaşlar da daha sonra çocukların kaldırdığı dövizleri gördüklerinde ellerindeki sigaraları söndürdü.

‘SİGARANI SÖNDÜR, ÇİÇEĞİNİ AL!

Kampanya kapsamında sigaralarını söndüren kişilere çiçek vereceklerini söyleyen çocuklar hep birlikte; “Sigaranı söndür, Çiçeğini Al” sloganını attı. Küçük çocukların, sigarasını bırakan kişilere verdiği çiçekler de ortaya duygusal ve güzel anlar çıkmasına vesile oldu.  Yolda sigarayla  yürüyen insanların karşılarına da ‘DUR’ ihtarıyla çıkan çocuklar; “kendini de bizi de zehirleme” sloganı ile bunun sigaraya karşı yapılan bir kampanya olduğunu anlattı.


İçeriği Paylaşın